Kiedy zakładałam pierwszy blog nie wiedziałam nawet co słowo “hosting” oznacza. Pisałam wtedy na niezbyt profesjonalnym Bloggerze, miałam nieatrakcyjny szablon i jedyną wartością bloga, była jego treść.
Kiedy zdecydowałam się zmienić system o jaki oparta jest moja strona na WordPressa (i przy okazji uczynić bloga bardziej profesjonalnym), stanęłam przed wyborem dostawcy usługi hostingowej. Moja reakcja wyglądała mniej więcej tak: “Ho… co?”
Gdyby nie to, że miałam odrobinę szczęścia, to mogłabym przez moją niewiedzę źle skończyć… Na szczęście trafiłam na Zenbox, o którym opowiem Wam dziś więcej!
Tak jak nie zbudujesz domu bez młotka albo łopaty, tak żaden biznes nie powstanie (i potem nie zadziała) bez odpowiednich narzędzi. To jednocześnie dobra i zła wiadomość! Dobra, bo odpowiednie narzędzia mogą przyspieszyć Twój rozwój, oszczędzić Ci sporo czasu, niektóre mogą nawet zastąpić pracowników. A zła? Otóż wybór jest ogromny, ceny niemałe, a droga do znalezienia „tego odpowiedniego narzędzia” kręta. Wiem, bo po niej błądziłam.
Ten post powstał, by ułatwić Ci poruszanie się po rynku narzędzi biznesowych. Zobacz co pomaga mi w codziennej pracy, dlaczego wybrałam to a nie inne narzędzie, czasem powiem Ci nawet czym możesz je zastąpić.
Dzisiejszy post inicjuje serię wpisów o narzędziach, których używam w codziennej pracy. Mam nadzieję, że moje opinie i wskazówki, pozwolą Ci mądrzej pracować i trafniej inwestować w rozwój Twojego biznesu!
Jeśli chcesz zadać pytanie o narzędzie, którego używam lub polecam, użyj tego formularza: zadaj pytanie. Odpowiem na nie w formie posta na blogu.
Mój hosting
Czym jest hosting? Hosting jest dla biznesu obecnego online tym, czym dla klasycznego biznesu jest sklep albo magazyn.
Pisałam o tym już tutaj, ale na wszelki wypadek powtórzę:
Słowo hosting (rzeczownik) pochodzi od angielskiego „to host”, czyli być gospodarzem. W internetowym świecie oznacza usługę, którą świadczy firma hostingowa (jaka niespodzianka :)) polegającą na udostępnieniu Ci miejsca na swoim serwerze.
Żeby móc korzystać z dobrodziejstw jakie daje WordPress potrzebujesz hostingu. To na nim zainstalujesz silnik WordPress.org, to tam będziesz wgrywał zdjęcia, przechowywał zawartość swojej strony www i to tam będzie znajdywać się Twoja firmowa poczta (chociaż to akurat nie jest konieczne).
Z usług Zenbox korzystam od ponad 2 lat i bardzo je sobie chwalę. Za co najbardziej?
Moja ulubiona funkcja
Obsługa klienta czynna 24/7. Czasem zbiera mi się na techniczne prace przy blogu w piątek o 23 i nawet jeśli potrzebuję pomocy kogoś z Zenbox, to nie ma problemu. Zwracałam się do nich o pomoc o różnych porach dnia i zawsze tę pomoc otrzymywałam.
Plusy:
Niezawodność – strona wyświetla się niezależnie od tego ile osób jest na niej na raz i ile danych przez to “zje”. Wiecie, że niektórzy inni dostawcy potrafią odciąć dostęp do strony po przekroczeniu limitu danych albo ich serwery nie wytrzymują nagłego napływu czytelników np. w wyniku występu autora strony w TV? A przecież to właśnie wtedy strona jest Wam najbardziej potrzebna!!!
Łatwość obsługi – bardzo duża! Nawet najbardziej “zielony” sobie poradzi, tylko jak się czegoś nie wie to trzeba się pytać osób z Biura Obsługi Klienta, są bardzo pomocni!
Doskonała obsługa klienta – no właśnie – największy plus Zenbox. Często odpisują na maile nawet w ciągu 10 minut! Ponadto pomagają tam gdzie mogą – to oni włączyli mi WordPressa, podpięli, a później gdy trzeba było przenieśli domenę, zainstalowali forum i wiele innych prostych rzeczy nad którymi musiałabym sama siedzieć tydzień. Gdzieś indziej musiałbym za tę usługę dopłacić albo po prostu znaleźć inną osobę która się tym zajmie!
Dobra cena i zrozumiały system rozliczeń – na początek spokojnie wystarcza pakiet, czyli 5000 Unikalnych Użytkowników (UU) w cenie 15 złotych miesięcznie. Oznacza to, że jeśli Twoją stronę odwiedza do 5 tysięcy osób miesięcznie (nie szkodzi, że niektóre osoby wchodzą po 20 razy, inna raz, jedne ściągają ze strony zdjęcia czy pliki, a inne nie – liczy się UU), za jej utrzymanie na hostingu w Zenbox zapłacisz tylko 15 złotych. Prawda, że przyjemna cenka?
Minusy:
Podobno nie jest to najtańsza oferta na rynku. Nie sądzę jednak, by inne szły w pakiecie z takim spokojem i taką rozbudowaną obsługą klienta. W Zenbox pracują ludzie, którzy spodziewają się, że nie wiesz co to MySQL, FTP czy przekierowanie 301 i pewne rzeczy załatwiają po cichu za Ciebie.
Szczerze mówiąc, więcej minusów nie stwierdziłam. Pewnie jeszcze jakieś są, ale w porównaniu z zaletami tej usługi hostingowej, nie mają one dla mnie znaczenia i ich nie zauważam. Myślę, że to świetny hosting dla początkujących (dla bardziej zaawansowanych również) – daje spokój tworzenia i pozwala ograniczyć zamartwianie się sprawami technicznymi związanymi z prowadzeniem strony www czy bloga. Mogę Wam go zarekomendować bez wahania!
Podsumowując
Kiedy decydujesz się na stworzenie strony internetowej, musisz mieć na uwadze, że jej treść ma dużą wartość. Do tego dochodzą inne dane, których nie chcesz utracić: dane klientów, zdjęcia, teksty, ustawienia. Większość z nich (podstawowo przynajmniej strona www) “mieszkają” gdzieś na serwerze i to właśnie za ich utrzymanie i pilnowanie płacisz, gdy kupujesz usługę hostingową. Pamiętaj więc, by powierzać swoją stronę www (szczególnie jeśli prowadzisz biznes online) profesjonalistom!
Korzystanie z przypadkowego hostingu (bo sąsiad Ci tanio zaoferował, była promocja w firmie Krzak itp.) są jak strzał w stopę. Nie chcesz chyba, by któregoś dnia Twoja strona i inne dane zniknęły bezpowrotnie?
Korzystacie z Zenbox? Jest dość popularny wśród blogerów, ale wśród właścicieli biznesów online jeszcze nie tak bardzo… Ciekawa jestem Waszych opinii! Wiecie o jego innych plusach lub minusach? Dajcie znać!
To duże szczęście jeśli trafi się za pierwszym razem na odpowiedni hosting! Na podstawie moich przykrych doświadczeń – kiedy to wpakowałam się w bardzo duże bagno z nieodpowiednią firmą hostingową, a moja strona firmowa na dobry miesiąc znikła ze świata wirtualnego – zawsze powtarzam, aby czytać opinie na forach/blogach o konkretnych dostawcach i nie wybierać hostingu przez przypadek. Takie to moje złote myśli. ;)
Korzystam z Zenboxa i ja :). To świetna firma! A obsługi klienta mogłaby się uczyć od nich nie jedna duża firma. Bardzo ich lubię i ciężko się o coś doczepić.
Też korzystam z zenbox i też na razie nie mam na co narzekać. Więc polecam ;)
Też używam zenboxa ponad 2 lata. Odpowiedź w 10 minut na pytanie do supportu to jak jest ruch chyba, nie raz mi się zdarzały odpowiedzi zanim jeszcze gmail checker wykryje, że przyszło powiadomienie od bota o tym że przesłałem pytanie.
Największy plus to brak limitów na wszystko. Jedyne za co się płaci jak jest wskazane już wyżej to unikalne wejścia, które są liczone przez system bardzo uczciwie i nie nabijają go sztucznie zmienne ip. Minusów nie zauważyłem. Miałem do czynienia przez kilka ostatnich lat z kilkunastoma hostingami i to pierwszy do którego nie mam żadnych zastrzeżeń.
Zgadzam się. Zenbox jest najlepszy.
Kasiu, ja uciekłam z Zenboxa i ucieka stamtąd coraz więcej osób. Gdy masz pecha i trafisz na “felerny serwer” to zaczyna się robić mniej różowo. Dodatkowo, non stop miałam problemy z prawidłowym naliczaniem statystyk, a jak wiadomo liczba UU jest podstawą rozliczenia. To, co pokazywał Analytics rozjeżdżało się z danymi w Zenbox czasami o 100%. A przy liczbie UU na poziomie 70 tys. to naprawdę robi różnicę.
nie planuję zmiany ale też mam często pady serwera i strona jest nieczynna
Powiem Ci, że ja dopiero po napisaniu tego posta dowiedziałam się jak wiele osób ma problemy z Zenboxem! Dla mnie on jest naprawdę sielanką. Może faktycznie to kwestia szczęścia? Aż ciężko mi to ocenić :)
Ja na początku byłam w najniższym pakiecie gdzie miałam “problem” ze statystykami w drugą stronę, długo miałam więcej UU niż 5k (raczej niewiele, ok 2k nadprogramowe, ale zawsze), a mimo to płaciłam za taki pakiet. Dlatego tak wielką niespodzianką jest dla mnie, że nie każdy klient ma/miał tak różowo… :)
Ja też póki co nie mam zastrzeżeń do Zenboxa. Na własne przeszedłem z blogspota jako prawie zupełnie zielony w kwestiach technicznych. Wybrałem Zenbox, bo polecali go inni blogerzy. Fakt, że może nie był najtańszy, ale bardzo szybko doceniłem wszystkie zalety, które tu już wymienialiście. Zwłaszcza gdy już na samym początku schrzaniłem sobie stronę. Rzeczywiście odpowiadają bardzo szybko. Blog istnieje od prawie roku i jeszcze ani razu nie było poważniejszej awarii. A te, które były, spowodowałem ja sam :) Rozjazdu między statystykami GA i ich nie zauważyłem. Chociaż z drugiej strony na 5 tys. UU na miesiąc dopiero w pocie czoła… Czytaj więcej »
Też mam na zenboxie, zen is the best!
Też czytałam pozytywnie opinie o Zenbox i dopiero tutaj, w komenatrzach przeczytałam, że sa ludzie, którzy sobie nie chwalą ich usług…
[…] odkąd korzystam z WordPressa jestem na Zenbox.pl i sobie go bardzo chwalę. Więcej pisałam o nim tutaj (klik). Jeszcze więcej o tym co to jest hosting i czemu Twój blog go potrzebuje również […]