Działalność bez rejestracji to doskonała forma rozpoczęcia przygody z własnym biznesem, ale niestety nie jest ona dostępna dla każdego. Oprócz tego, że trzeba spełnić pewne warunki by ją prowadzić (wszystkie opisuję w poście na jej temat), ma też pewne ograniczenia.
Odkąd napisałam ten pierwszy artykuł w temacie działalności bez rejestracji, dostałam od Was setki jak nie tysiące pytań krążących wokół “czy ja też mogę”, “czy jest to możliwość dla mnie”, “czy jest to opcja do rozważenia w moim przypadku”. Na wiele z nich nie mogłam odpowiedzieć osobiście, dlatego…

Napisałam dla Was podręcznik w formie eBooka, w którym rozprawiam się z wszystkimi palącymi pytaniami o działalność bez rejestracji. Poniższy post jest jego fragmentem. Omawiam w nim kto nie może prowadzić działalności bez rejestracji.
Jeśli odnajdziesz w treści siebie i swój przypadek lub masz wątpliwości, gorąco zachęcam Cię do głębszego zbadania tematu i upewnienia się czy wszystko dobrze interpretujesz :) W tym celu udaj się do specjalisty (prawnika, księgowego) lub do odpowiedniej instytucji (jak się zaraz dowiesz, przykładowo urzędu lub organu zawodowego).
Poniżej fragment mojego podręcznika o działalności bez rejestracji.
Kto nie może prowadzić działalności bez rejestracji?
Wydawać by się mogło, że wszystko super, spełniam warunki, ruszam do działania! Niestety, rządzący, uchwalając ustawę Prawo przedsiębiorców, przewidzieli wyjątki od tej zasady. Są pewne typy działalności, której nie możesz wykonywać w formie nierejestrowanej.
Ponadto, jak dowiesz się z tego e-booka, oprócz ustawy Prawo przedsiębiorców obowiązują Cię też inne przepisy, które musisz wziąć pod uwagę. Szczególnie jeśli się zastanawiasz, czy możesz prowadzić działalność nierejestrowaną!
Działalność wymagająca koncesji, zezwoleń albo wpisu do rejestru działalności regulowanej
Istnieje pewna grupa działalności, które ze względu na ich wagę są przez państwo limitowane i możliwość ich prowadzenia jest uzależniona od spełnienia określonych warunków i/lub wydania koncesji albo zezwolenia. Działalność w takich branżach jest niemożliwa w formie działalności nierejestrowanej.
Spółka cywilna
Art. 5 ust. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców mówi wprost: “Przepisu ust. 1 nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.”
Jeśli się zastanawiasz, czy i jak można prowadzić działalność nierejestrowaną ze wspólnikiem, zajrzyj do jednego z rozdziałów mojego podręcznika, który poświęciłam w całości tej kwestii. Już teraz podpowiadam: co do zasady, nie ma takiej opcji.
Działalność związana z rolnictwem
Zgodnie z art. 6 ustawy Prawo przedsiębiorców: przepisów ustawy (czyli też jej art. 5, który wprowadza działalność bez rejestracji) nie stosuje się do:
“1) działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;
2) wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów;
3) wyrobu wina przez producentów będących
rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku
gospodarczego, o których mowa w art. 17, działalność gospodarcza w zakresie
wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich ust. 3 ustawy
z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi
wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2018 r. poz. 1159 i 1629);
4) działalności rolników w zakresie sprzedaży, o
której mowa
w art. 20, przychody z innych źródeł i zasiłki pieniężne ust. 1c ustawy z dnia
26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
(Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.);
5) działalności prowadzonej przez koła gospodyń wiejskich
na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. poz. 2212 oraz z 2019 r. poz. 693), które spełniają warunki, o których mowa w art. 24 ust. 1 tej ustawy.”
Niektóre zawody
W tym miejscu chcę Cię uczulić, że są też pewne zawody, które niekoniecznie mogą być wykonywane w ramach działalności bez rejestracji. Chodzi o profesje, do których świadczenia jest niezbędny np. wpis do zawodowego rejestru, co z kolei wymaga prowadzenia działalności gospodarczej.
Niestety, nie jestem w stanie opracować tutaj ich pełnej listy, bo musiałabym uważnie przeczytać wszystkie ustawy dotyczące wszystkich zawodów, jakie w Polsce istnieją, a to trwałoby dłużej niż napisanie całego podręcznika o działalności bez rejestracji :).
Chciałabym tylko, aby w tym miejscu zapaliła Ci się pomarańczowa lampka. Sam najlepiej wiesz, jakie są wymagania prawne dotyczące działania w Twoim zawodzie. Zwróć więc uwagę na to, czy wśród nich nie ma działalności gospodarczej. Jeśli jest, dowiedz się w organie odpowiednim dla Twojego zawodu, o jaką definicję działalności gospodarczej w Twoim przypadku chodzi. To pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję odnośnie do tego, czy możesz wykonywać swoją pracę w ramach działalności nierejestrowanej.
Nie ma w tym poście nic na Twój temat? To świetnie! Możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji została udostępniona naprawdę szerokiemu gronu osób i nie ma tutaj zbyt wielu wyjątków.
Oczywiście w jednym branżach będzie trudniej ją prowadzić w tej formie niż w innych i do jednych bardziej pasuje, a do innych mniej. Ale to już “zaawansowany: temat, który omawiam szczegółowo, przez wiele stron w moim podręczniku! Gorąco Ci polecam jego lekturę jeśli nie chcesz wpaść w pułapki zastawione przez działalność bez rejestracji :)
Muszę przyznać, że wpis wywołał we mnie skrajne emocje. Z jednej strony cieszę się, że już wiem kto nie może prowadzić działalności bez rejestracji, a z drugiej strony smutno mi, że ja nie mogę jej prowadzić. Do tej pory myślałem, że tylko chów i hodowla zwierząt musi być zarejestrowana, a warzywnictwa się to nie dotyczy. Ciekawe jaka jest szansa, że w obliczu szybko zmieniających się przepisów ulegnie to zmianie?
[…] Artykuł: kto NIE może prowadzić działalności nierejstrowanej […]
Dzięki za ten artykuł :)
[…] O tym kto NIE MOŻE działać w tej formie pisałam w tym poście: Działalność nierejestrowana – kto NIE MOŻE jej prowadzić? […]