Nawet nie wiecie jak jestem zadowolona mogąc Wam wreszcie napisać – działalność bez rejestracji może być legalna! Nowe przepisy prawo przedsiębiorców weszły już w życie! Firma bez rejestracji jest wreszcie możliwa. Możesz działać na małą skalę bez rejestrowania firmy w CEIDG i opłacania składek ZUS!
Przy okazji, wiem, że trochę zaniedbałam dział prawny bloga i mimo, że jestem prawnikiem nie pisałam o tych kwestiach dużo. Dlatego dzisiejszy post jest też dla mnie okazją by to zmienić :)
Nie jest sekretem, że większość z mojej publiczności to osoby na początku swojej biznesowej drogi, dopiero testujące pomysł, szukające odpowiednich rozwiązań dla swojej branży.
Do tej pory ich los wyglądał tak jak opisałam w ostatnich akapitach tego posta – trzeba było kombinować, by zrobić jak najwięcej przed rejestracją działalności i wystartować mając już skompletowaną bazę potencjalnych klientów gotowych by otworzyć portfele.
Nie było mowy o powolnym testowaniu i ulepszaniu produktu o minimalnych właściwościach (MVP), bo od razu trzeba było sprzedać tyle by zarobić na niemały ZUS. I niestety żaden prawnik, w tym ja, nie mógł na to nic pomóc.
Niby nie było dramatu i można było sobie z tym dać radę, o czym pisałam zarówno w poście o startowaniu z biznesem jak i w tym w którym pokazuję Ci co można poradzić na ZUS (swoją drogą bardzo polecam te posty i podejścia w nich zawarte, bo są dalej aktualne!). Brakowało jednak rozwiązania takiego jak działalność bez rejestracji – dla osób, które po prostu potrzebują przetestować biznes, nawet na małą skalę i nie pasuje im od razu ponosić wysokich kosztów ZUS z tego tytułu.
Dlatego, tak jak napisałam na początku, ogromnie cieszę się, że nowe przepisy prawo dla przedsiębiorców weszły już w życie i mogę zaprezentować Wam więcej informacji o prowadzenie działalności bez rejestracji!
Oczywiście przepisy zawierają również inne uregulowania, ale jako że priorytetem tego bloga zawsze było tłumaczenie rzeczy trudnych w prosty sposób, dziś skupimy się tylko na jednym temacie jak – działalność bez rejestracji – a do pozostałych wrócimy później.
Pierwsza rzecz jaką chcę Ci powiedzieć przechodząc do tematu to to, że myśląc o działalności biznesowej, niezależnie w jakim charakterze, musisz wyrobić sobie nawyk zaznajamiania się z przepisami. Jako prawnik powiem Ci z doświadczenia, że wcale nie są one takie straszne. Szczerze mówiąc ich opracowania na różnych portalach są dużo bardziej przerażające i niezrozumiałe! Dlatego, jeśli pytasz mnie jak masz te przepisy poznać, to ja Ci mówię – że źródła! Z ustawy!
Prawo przedsiębiorców (dalej będę o niej czasem pisać PP) to jedna z wielu ustaw jakie Cię pewnie będą obowiązywać jeśli zdecydujesz się prowadzić biznes, ale na początek jest ona najważniejsza i totalnie podstawowa.
Jej wiarygodną treść zawsze szybko odnajdziesz na rządowej stronie ISAP, czyli w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Link bezpośredni do prawa dla przedsiębiorców znajdziesz tutaj.
Dopiero jeśli nie rozumiesz czegoś co napisane jest w ustawie, szukaj w sieci rozszerzenia wiedzy i odpowiedzi na Twoje konkretne pytania.
Działalność bez rejestracji – jak prowadzić?
Jak się zaraz dowiesz, możesz ją prowadzić, ale tak naprawdę nie będzie to działalność gospodarcza! Przeczytaj przepis :)
O tym, że możesz prowadzić działalność rejestracji i warunki jakie musisz spełnić by to było legalne reguluje artykuł 5 ustawy prawo dla przedsiębiorców. Jego ustęp 1 brzmi następująco.
“Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”
Jeśli spełnisz warunki opisane powyżej Twoja działalności nie będzie uważana za działalność gospodarczą wobec czego nie będzie podlegała konieczności rejestracji.
Czyli! Możesz prowadzić działalność bez rejestracji jeśli:
Jesteś osobą fizyczną.
Na 99,99% jesteś ? Chyba, że jesteś botem albo spółką albo fundacją albo jeszcze kilkoma innymi, ale jeśli rejestracja działalności to dla Ciebie synonim rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej no to najpewniej jesteś osobą fizyczną.
Przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Tutaj jest kilka wątków, które warto w poruszyć.
Po pierwsze, mowa o przychodzie. Przychód to nie to samo co dochód. Przychód, czyli pieniądze, które wpłynęły od klienta, które są zwykle ceną Twojego produktu. Dochód to to co zostaje Ci w kieszeni po odliczeniu kosztów – czysty zysk :)
Nie ocenia się kondycji firmy po przychodzie, bo można mieć koszty wyższe od niego i wtedy co z tego, że klient zapłacił za Twój produkt 100 złotych, skoro koszty poniesione przez Ciebie by go sprzedać wynoszą 150 złotych. Jesteś 50 złotych w plecy, mimo pięknego stuzłotowego przychodu.
Problem w tym punkcie pojawia się dla osób, które chcą prowadzić np. sklep. W takiej branży łatwo „wyczerpać” ten przychód, bo powiedzmy, że sprzedasz w miesiącu X przedmiotów za równowartość wspomnianej w przepisie kwoty. Niestety Twój dochód to pewnie raptem niewielki procent (10%? 20% w niektórych branżach nawet 5%) ceny. Przeciwnie sprawa ma się w biznesie usługowym, gdzie koszty potrafią stanowić dużo niższy ułamek przychodu.
Podsumowując, przepis ten daje zdecydowane „fory” niskokosztowym biznesom z dużą marżą.
Uwaga! Chodzi tutaj o przychód należny! Ustęp 6 artykułu 5 mówi, że:
“Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.”
Warto o tym pamiętać i też odpowiednio dostosować model biznesowy do tego przepisu.
Drugi wątek, wysokość przychodu jakiego nie można przekroczyć to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W momencie ostatniej aktualizacji tego posta (styczeń 2021) kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 2800 złotych. Aktualną kwotę znajdziesz tutaj.
50% tej kwoty to w tej chwili 1400 złotych.
Tyle przychodu może wygenerować Twój biznes bez konieczności rejestracji każdego miesiąca. Niewiele? Tak. Ale dla wielu osób na początek wystarczająco.
W trzecim wątku jest pewna pułapka. W żadnym miesiącu działalności nie możesz przekroczyć tego przychodu. A co jeśli w jednym z nich (wiele biznesów zalicza sezonowe skoki!) przekroczysz tę kwotę? Wtedy zgodnie z brzmieniem tego samego artykułu ustawy prawo dla przedsiębiorców (przypomnę, że mowa o artykule 5), zgodnie z jego ustępem 3:
“Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.”
Z jednej strony to super! Twój biznes się rozkręcił, zarabia tyle, że stać Cię na opłacenie składek ZUS i możesz działać dalej tylko w zarejestrowanej formie! Gorzej jeśli to był tylko chwilowy skok i wiesz, że w kolejnych miesiącach już nie będzie tak różowo. Jeśli przewidujesz taki scenariusz zadbaj o strategiczne podejście w modelu biznesowym. Może wprowadź ograniczenie w ilości sprzedawanych produktów/usług? Może odpowiednio ustaw ich premiery tak by rozłożyć przychody równomiernie i wiedzieć, że nie przekroczysz granicznej kwoty?
W okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałaś/eś działalności gospodarczej.
Jak wynika z tej części przepisu, ustawodawca przeznaczył opcję prowadzenia działalności bez rejestracji tylko dla osób, które startują z biznesem pierwszy raz bądź po dłuższej przerwie.
Dzięki ogromne Ani z bloga http://www.realizujswojecele.pl/ za przygotowanie świetnej notatki wizualnej do tego posta!
Spełniam warunki do prowadzenia działalności bez rejestracji – i co dalej?
Możesz działać! Zastanów się jaki model biznesowy pozwoli Ci spełnić warunki prowadzenia działalności bez rejestracji a jednocześnie jak najlepiej przetestuje Twój pomysł na biznes i pozwoli Ci się rozkręcić.
Co jeśli przekroczę w danym miesiącu kwotę 1400 złotych przychodu?
Twoja działalność staje się działalnością gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty. (art. 5 ust. 3 PP). W ciągu 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie musisz złożyć wniosek o wpis do CEIDG. (art. 5 ust. 4 PP).
Co jeśli moja działalność generuje przychód niższy niż 1400 złotych, ale i tak chcę ją zarejestrować, płacić składki ZUS itp.?
Nie ma przeszkód. Możesz ją normalnie zarejestrować. Zgodnie z art. 5 ust. 2 PP
“Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.”
Czy są jeszcze jakieś ograniczenia dla takiej działalności?
Tak. Wynikają z art. 6 ustawy PP i dotyczą rolników, jeśli więc nim jesteś, zapoznaj się również z tym przepisem.
Podsumowując!
Działalność bez rejestracji – gdzie trzeba się nagimnastykować?
- stworzyć taki model biznesowy, który ma jak najmniejsze koszty i jak największą marżę na produkcie.
- odpowiednio rozegrać ilość klientów każdego miesiąca, by nie przekroczyć w żadnym z nich granicy dozwolonego przychodu.
- należy pamiętać, że mowa o przychodzie należnym! Tutaj też musisz dostosować model biznesowy tak by zmniejszyć ryzyko, że przekroczysz przychód należny, a nie będziesz mieć faktycznie pieniędzy na pokrycie nowych zobowiązań wynikających np. z zarejestrowania działalności.
-
Audyt Modelu Biznesowego499,00zł z VAT
-
Konsultacje – Mailowe349,00zł z VAT
-
Konsultacje – Spotkanie Online349,00zł z VAT
Firma bez rejestracji – Najczęściej zadawane pytania
Na najczęściej zadawane pytania o działalność nierejestrowaną odpowiada Piotr Piasecki – specjalista ds. podatków i prawnik prowadzący biuro rachunkowe Piasecki Gągała.
Specjalizuje się w obsłudze małych i średnich firm z Polski oraz oferuje profesjonalne usługi księgowe dla osób przechodzących na samozatrudnienie, zakładających startupy oraz małe firmy.
Więcej informacji o jego działalności znajdziesz tutaj: https://www.piaseckigagala.pl/
Czy działalność bez rejestracji mogę łączyć z etatem?
Tak, pracując na etacie można prowadzić działalność bez rejestracji o ile spełnia się pozostałe warunki. Głównie chodzi tu o nieprzekraczanie 1400 zł przychodu z działalności (50% płacy minimalnej w danym roku, więc w przyszłym roku ten limit będzie trochę wyższy).
Warto pamiętać, że przysługująca nam kwota wolna od podatku zostanie “wykorzystana” na etacie, więc dodatkowe przychody wygenerują nam dodatkowy podatek. Dlatego łącząc taką działalność z etatem warto dokumentować poniesione koszty!
Jak wygląda dokumentacja działalności bez rejestracji?
Nie ma przyjętych wymogów w jaki sposób należy prowadzić dokumentację. Nie ma obowiązkowych formularzy etc. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, bo brak rejestracji nie powoduje nagle tego, ze inne przepisy nas nie dotyczą.
Ewidencja sprzedaży. Naszą sprzedaż musimy w jakiś sposób śledzić i najlepiej jest to prowadząc uproszczoną ewidencję sprzedaży. Taką, gdzie wpisujemy tylko: liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży, wartość sprzedaży narastająco (czyli łącznie z wcześniejszą sprzedażą). Takie zestawienie spełni w razie czego również funkcję ewidencji sprzedaży na potrzeby zwolnienia z VAT.
Wystawianie rachunków. Patrz niżej :)
Koszty. Jeśli chodzi o koszty, to w naszym interesie jest zbierać dokumenty związane z wydatkami jakie ponieśliśmy na cele naszej nierejestrowanej działalności. I tak wolno nam brać faktury na nasze dane tzn. podawać nasze imię i nazwisko, NIP i adres zamieszkania. Taka faktura będzie jednoznacznym dowodem na poniesienie jakiegoś kosztu i w naszym rocznym PIT będziemy mogli wskazać nie tylko przychody, ale również koszty z takiej nierejestrowanej działalności.
Jeżeli nie masz numeru NIP, w każdej chwili możesz złożyć wniosek o jego nadanie. Posiadanie go nie jest obowiązkowe, ale jak widzisz, może się przydać przy gromadzeniu dokumentacji na potrzeby działalności nierejestrowanej.
Jak wystawić rachunek bez działalności gospodarczej?
Jeżeli chcemy udokumentować sprzedaż to wolno nam wystawić rachunek, który zawiera tylko nasze imię i nazwisko oraz informację o sprzedaży. Kontrahent, zwłaszcza firma, może wymagać od nas wystawienia faktury. Wtedy musimy (i możemy legalnie) to zrobić. Wystawiamy wtedy fakturę ze stawką zw. (zwolniony). Warto skorzystać z jednego z darmowych lub symbolicznie płatnych programów do wystawiania faktur, by nie przejmować się tym co konkretnie musi znajdować się na fakturze.
Jak wygląda sprawa kosztów w działalności nierejestrowanej ? Czy można je sobie odliczyć?
Nie ma żadnych przeciwskazań by wyliczać sobie koszty i na koniec roku wskazywać je w rozliczeniu rocznym – PIT.
Nie wpływa to na limit przychodu, ale może być ważne na etapie rozliczenia, żeby nie wygenerować sobie podatku. Gdy de facto nie zarobiliśmy wiele.
Jak wygląda kwestia opodatkowania takiej działalności?
Ogólnie rzecz biorąc działalność nierejestrowana jest opodatkowana tak samo jak każdy inny przychód. Brak obowiązku rejestracji nie zwalnia wskazywania naszego dochodu w PIT.
Natomiast nikt nam nie pomoże w rozliczeniu tzn. nie dostaniemy PIT-11 jak przy pracy na etacie, nie przypilnuje nas również księgowa jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Trzeba zadbać o to samemu.
Nasze dochody z nierejestrowej działalności gospodarczej musimy wykazać w zeznaniu rocznym i złożyć formularz PIT-36. Przychody z nierejestrowanej działalności gospodarczej musimy wykazać jako „inne źródła”.
Samodzielnie wpisujemy przychody (tutaj pomoże nam ostatnia kwota narastająco z ewidencji sprzedaży) oraz koszty – tu warto samodzielnie zsumować nasze faktury. Po wpisaniu przychodu i kosztu dochód uzupełni się automatycznie. Przy wypełnianiu zeznania PT warto korzystać z interaktywnych formularzy ze strony Ministerstwa Finansów lub programów do ich wypełniania.
Oprócz takiej działalności chcę działać też na umowę o dzieło/zlecenie – czy kwoty otrzymane z takich współprac też się liczą do kwoty 1400 złotych?
Nie, dochody otrzymywane z tytułu umów cywilnoprawnych nie będą liczyły się do tego limitu.
Należy tu jednak zachować ostrożność, tzn. unikać świadczenia tych samych usług w ramach nierejestrowanej działalności oraz umów cywilnoprawnych. Jeśli w sumie przekroczą 1400 złotych mogą łącznie zostać uznane za działalność gospodarczą.
Czy prowadzenie takiej działalności pozbawia prawa do urlopu wychowawczego?
Nie, wydaje się, że prowadzenie tego typu działalności nie pozbawia prawa do urlopu wychowawczego.
Nie ma na to jednoznacznego przepisu, ale wydaje się, że skoro nie pozbawia go prowadzenie działalności gospodarczej to tym bardziej nie powinno pozbawiać go prowadzenie działalności nierejestrowanej.
Co w przypadku osób które chcą prowadzić działalność, która wymaga np. pozwolenia z Sanepidu lub innych a do tego należy mieć zarejestrowaną firmę?
Są pewne rodzaje działalności, które wymagają dodatkowych pozwoleń, zezwoleń, zgód, badań etc. Otrzymanie takiej zgody może wymagać posiadania działalności gospodarczej, wtedy prowadzenie działalności bez rejestracji akurat tego rodzaju nie będzie możliwe.
Czy ta działalność bez rejestracji, jest na jakiś okres czasu? Pół roku, rok, czy bez ograniczeń?
Nie ma w ustawie ograniczenia czasowego, jest jedynie kwotowe. Możemy prowadzić działalności nierejestrowaną tak długo jak będą obowiązywały obecne przepisy.
Czy po tym okresie, gdy będziemy chcieli założyć działalność, będzie można skorzystać z dotacji na założenie działalności, czasami zarezerwowanej dla pierwszego biznesu w życiu?
Wszystko wskazuje na to, że tak. Pierwsza formalnie zarejestrowana działalność będzie traktowana jako formalnie pierwszy biznes.
Czy z nierejestrowanej działalności można przejść na rejestrowaną i zachować zwolnienie z ZUS?
Tak, jak najbardziej, o ile nie utraciło się prawa do tego zwolnienia wcześniej.
Na koniec pozostaje tylko zapytać “jak taka działalność bez rejestracji będzie wyglądać w praktyce”? Jak do takiej działalności będą podchodzić urzędy, czy i jak będą ją sprawdzać?
Tego jeszcze nie wie nikt. Przepisy weszły w życie 30 kwietnia 2018 roku, czyli (w momencie publikacji tego wpisu) dopiero tydzień temu. Pozostanie nam trochę poczekać, aż ukształtuje się jakieś (oby!) spójne podejście urzędników do tej formy działania. Przepisy wydają się jednak jasne: spełniasz warunki = możesz prowadzić działalność bez rejestracji!
To jak? Planujesz przetestować swój pomysł na biznes w tej formie?
Udostępnij ten wpis jeśli był dla Ciebie przydatny! Z góry dzięki za pomoc w dotarciu z nim do jak największej grupy zainteresowanych osób :)
Na komentarze pomaga mi odpowiadać @piopiasecki:disqus :) Piotr jest prawnikiem i księgowym, prowadzi biuro rachunkowe w Warszawie. Więcej informacji o jego działalności znajdziecie tutaj:
https://www.piaseckigagala.pl/
Uwaga! Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy niżej nie padła już na nie odpowiedź. Bardzo ułatwi nam to pracę :)
Cieszę, że mogę pomóc. Na razie będę zaglądał co jakiś czas sam z siebie. Gdy post będzie starszy niż kilka dni to warto oznaczyć mnie w pytaniu @piopiasecki:disqus to wtedy powiadomienie mnie ściągnie i wywoła do odpowiedzi :)
@piopiasecki:disqus A jak wygląda sprawa ze sprzedażą produktów z importu? Chodzi tu przede wszystkim o Chiny. Jak wygląda kwestia VATu (z którego jesteśmy zwolnieni) oraz cła (uda nam się coś załatwić bez posiadania firmy)? Przesyłki z Chin jakoś nigdy nie wpadły w ręce celników, ale prowadząc taką prawie-firmę lepiej załatwić takie sprawy. No i czy potwierdzenie przelewu może być podstawą naliczania kosztów? Jak wiadomo Chińczycy wystawiają faktury na jakieś śmieszne kwoty.
Dlaczego nie ma możliwości sortowania komentarzy od najnowszych?
Wyświetlane są tylko: 1 rok temu
Witam chciałbym się spytać czy mógłbym otworzyć taką działalność gospodarczą nie zarejestrowaną wykonywując strzyżenia w domu?
Pracując np w jakiejś firmie nie zajmującej się strzyżeniem.
Czy na handel obwozny handlujac na targowiskach odzieza tez nie trzeba miec zezwolenia .korzystajac z tej ustawy o nierejestrowaniu
[…] zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej. Szerzej w tym temacie pisze Kasia Pszonicka w TYM […]
[…] chcesz mnie zatrudnić preferuję działalność nierejestrowaną, o której fantastycznie pisze Kasia Pszonicka, umowę zlecenie i rozliczenia poprzez portal […]
[…] Czytaj: Działalność bez rejestracji. Teraz to możliwe! […]
Z pewnością co się skuszę, ale najpierw muszę rozwinąć kilka skrzydeł i pomysłów ?
Trzymam kciuki! :)
A tak czysto formalnie, to jak się rozliczam z klientem? Jaki dokument mu wystawiam za sprzedaż/usługę? Bo klient jednak chce mieć fakturę lub rachunek, czy mogę mu takowy wystawić jako osoba fizyczna bez działalności?
Wystawiasz rachunek, taki druczek ze sklepu papierniczego wystarczy. Tak, masz prawo, a nawet obowiązek go wystawić. Tylko dzięki prowadzeniu ewidencji sprzedaży będziesz wiedziała, jak duży przychód ma firma, będziesz miała podstawę do rozliczenia się z fiskusem i ewentualny obowiązek zarejestrowania firmy w ciągu 7 dni od przekroczenia limitu przychodu dla działalności nierejestrowanej. Nie wiem, jak to wygląda z wystawianiem faktury. Natomiast pewnie wszystko wyjdzie w praniu, jak zwykle w Polsce. Czyli wprowadzono ustawę, a teraz zobaczymy jak działa i co do niej dopisać. :)Na razie wiadomo, że przychód z takiej działalności będzie sumował się z innymi przychodami i podlegał opodatkowaniu.… Czytaj więcej »
Z rachunkiem potwierdzam, tak samo uważam jako prawnik/księgowy :) To taka faktura uproszczona. Żeby wystawiać fakturę z VAT należałoby się jednak zarejestrować do VAT. Rachunek/fakturę uproszczoną ze stawką zw. można wystawić bez rejestracji. Koszty można będzie rozpoznawać, nie ma przeciwwskazań, ale koszty trzeba udokumentować (czyli mieć na nie jakieś potwierdzenia).
Przede wszystkim jaka firma kupiłaby cokolwiek od kogoś kto nie wystawia żadnego dokumentu?To jak ta firma miałaby się rozliczyć z wydatku, na podstawie czego. W jakiejś formie rachunek przecież musi być.
No myślę, że to podstawowa myśl jaka była za tymi przepisami. Żeby taką drobną działalność wyciągnąć z szarej strefy a wprowadzić w legalny, udokumentowany obrót.
Zależy co sprzedajesz. Jeśli kursy online to (chyba) mało kto potrzebuje rachunku, bo korzystają prawie wyłącznie osoby prywatne. No chyba, że dane szkolenie potrzebne jest do własnej działalności to wtedy (i tu już ktoś mądrzejszy musiałby się wypowiedzieć), być może można odliczyć i wtedy klient rachunku potrzebuje.
Dla mnie ewidencją będą (póki co) przelewy, choć pewnie dla świętego spokoju te rachunki też będę zbierać. Chyba będę musiała polubić dokumenty…
dziękuję za ten wpis, czy ten podatek trzeba płacić co miesiąc, czy raz na rok przy okazji składania PIT?
Nie trzeba wpłacać zaliczek co miesiąc. W rocznym PIT.
Dzięki @edytalech:disqus za odpowiedź! Tak, wystarczy rachunek :)
Edyta, jesteś może księgową/prawnikiem? Wiesz z czego wynika obowiązek wystawienia tego rachunku? Oczywiście to, że jest potrzebny do własnej ewidencji nie ulega wątpliwości!
Nie jestem ani jednym ani drugim, ale rozmawiałam o tym ostatnio ze znajomym studentem prawa. Dla mnie samo w sobie jest logiczne. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencji swoich przychodów: na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy o VAT. To, że ktoś nie prowadzi działalności zarejestrowanej nie zwalnia go z tego obowiązku. Przecież fiskus musi móc kontrolować. A jak inaczej skontroluje czy przychód nie przekroczył kwoty 1050 zł miesięcznie?
Czyli znajduję wzór rachunku w necie, drukuję go ze swoimi danymi osobowymi i wrzucam do teczki, ew. wysyłam klientowi jeśli tego potrzebuje. Dobrze to rozumiem?
I jeszcze mam pytanie o koszty uzyskania przychodu w przypadku działaności szkoleniowej/coachingowej
Czy wszelkiego rodzaju porady prawne czy księgowe można też wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Tak tego typu koszty można jak najbardziej wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
przepraszam, że piszę incognito, ale nie miałam pojęcia o tak pomocnym miejscu w sieci, proszę o wyrozumiałość… mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź na swoje pytanie ;-) Co w przypadku nierejestrowanej działalności gospodarczej a chęci podniesienia swoich kwalifikacji poprzez kursy? czy mogę koszt kursu odliczyć w jakiś sposób?
Jeżeli kurs jest związany w jakiś sposób z przychodem z nierejestrowanej działalności gospodarczej, to w rozliczeniu rocznym dałbym go jako koszt w PIT.
według mnie jest związany, swoją pracę (projekty) wykonuję w specjalistycznym programie komputerowym, szkolenie jest mi potrzebne w celu podnoszenia swoich kwalifikacji (program jest stale ulepszany, opcje ulegają rozszerzaniu itp…)
czy to jest 1050 zł BRUTTO czy netto?
To jest przychód, czyli netto bez VAT, ale bez uzględniania kosztów
dziękuję za szybkie odpowiedzi, czyli jeśli sprzedam biżuterię, którą sama wykonuję z ceramiki przypuśćmy za 1050 zł w danym miesiącu czyli suma uznań od klientów na moim koncie = 1050, przy czym 50 zł to koszty wysyłki (będę archiwiziwać R-ki z poleconych, tam sa ceny) to mój przychód wynosi 1000zł? jeśli wystawiam rachunek klientowi to jest na nim kwota NETTO ? czyli np. sprzedaję przedmiot za np 50 zł + 5 zł koszt wysyłki czy na rachunku dla kl. muszę wyszczególnić te 2 pozycje? w sumie 55 zł = suma przelewu otrzymanego od klienta, żadnego podatku się nie uwzględnia na… Czytaj więcej »
Tak chociaż kwestia czy koszty wysyłki uwzględniać w przychodach nie jest jednoznaczna, więc pod artykułem się w tej kwestii nie wypowiadam. Dla bezpieczeństwa na potrzeby NDG liczylbym je do limitu, czyli w tym przypadku do przychodu wszystko.
To jeszcze jedno pytanie, czyli ja operuję w tym limicie cały czas kwotami netto?
Tak, zresztą jak nie jest się zgłoszonym do VAT to netto = brutto.
W/g interpretacji US W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy powyższe pełnomocnictwo oraz sposób jego udzielania zwalnia Wnioskodawcę z obowiązku zaliczania do przychodów podatkowych kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłek zamówionych przez nabywców towarów?
Zdaniem Wnioskodawcy, udzielone mu we wskazany we wniosku sposób pełnomocnictwo, związane z wysyłką zamówionych przez nabywców towarów powoduje, że nie jest zobowiązany zaliczać do przychodów podatkowych kwot otrzymanych od nich tytułem kosztów wysyłki.
https://www.podatki.biz/artykuly/jak-rozliczac-koszty-wysylki-przy-sprzedazy-przez-internet_14_26725.htm
Dzięki za przydatny artykuł! Noszę się z zamiarem porzycenia etatu i rozpoczęcia własnego biznesu jako tłumacz i taka forma na początek może mi wystarczyć aby zbadac rynek. Też zastanawiam się jak to będzie wyglądać w praktyce: jak mam udokumentowac przychód, jakaś nowa forma faktury/rachunku? Jak się rozliczać z klientem?
Z tego co wiem nie ma regulacji, która by nakazywała określony sposób dokumentowania przychodu. Wystarczy zwykły rachunek. Idealnie by było gdybyś przyjmowała płatności na konto, wtedy dowód wpłynięcia wpłaty też się liczy :)
Małgorzata, pracuję w BT i jeden z naszych tłumaczy rozlicza się właśnie na podstawie niezarejestrowanej DG. Dostaję od niego rachunek wystawiony na postawowe dane (imię i nazwisko plus adres). Księgowa nie wnosi żadnych zastrzeżeń :)
W temacie działalności nierejestrowanej poczytuję sobie trochę od jakiegoś czasu i mam jedną wątpliwość. Jestem copywriterem, robię zlecenia po godzinach na etacie, a przez jakiś czas było to moje główne źródło utrzymania. Rozliczam się przez UoD lub useme, więc na jedno wychodzi :) na chwilę obecną mam stałych klientów z wyrobionymi relacjami, cierpliwie czekają, aż wrócę z przerwy na trudną ciążę i mini-macierzyński. Do tej pory rozważałam skorzystanie z obniżonych od niedawna opłat przez pierwsze pół roku na nową firmę, Działalność nierejestrowana mnie kusi, ale zastanawiam się, czy wystawianie rachunków w ramach nierejestrowanej + np. umowa zlecenie z obecnymi, stałymi… Czytaj więcej »
Niestety jeszcze nie wiadomo jak takie sytuacje będą interpretowane, natomiast tak na moje oko, nie wchodząc w szczegóły, zachowałabym ostrożność :)
Ja bym powiedział, że to byłoby tak potraktowane (jako ominięcie). Oczywiście nie ma na to twardych przepisów, ale tak wykazywałaby dotychczasowa praktyka względem działalności i umów o dzieło/zlecenie poza tą działalnością. Otóż przyjęło się, że prowadząc działalność gospodarczą można nadal zawierać prywatne umowy dzieło/zlecenie ale muszą one być poza zakresem danej działalności. Uważam, że robienie tego samego w oparciu o nierejestrowaną działalność i umowy dzieło/zlecenie może zostać potraktowane jako nadużycie. Jeżeli planujesz świadczyć jakieś usługi jako NDG to już nie bierz tego na umowy etc. Plus na marginesie uwaga. Od 1 stycznia 2018 r. copywriterzy nie mają prawa do stosowania… Czytaj więcej »
Sądzę, że warunkiem uznania Twojej pracy za dzieło jest przeniesienie praw autorskich na zlecającego oraz fakt, że to są różne dzieła. Niestety ZUS wszystkie prace powtarzalne nie traktuje jako dzieła i żąda zapłaty składek (zmienia klasyfikacje umowy o dzieło na umowy zlecenia). Znam przypadek po niedawnej kontroli.W przypadku działalności nierejestrowanej widzę tutaj furtkę, jednak musisz spełnić określone warunki a te dość ładnie opisała Kasia.
Witam, a jak to wygląda wtedy gdy ktoś pracuje na etacie? Czy wtedy też można prowadzić taką działalność?
Nie widzę przeszkód. Moim zdaniem możesz ją łączyć z etatem tak jak regularną działalność rejestrowaną można. Oczywiście o ile pozwala Ci na to umowa o pracę i pracodawca.
Kasiu, a co jeśli pojedyncza umowa o dzieło już przekracza kwotę 50% minimalnego wynagrodzenia (mowa o jednoczesnym byciu na etacie)? Czy od razu powinno się biec zakładać tę działalność czy można spokojnie sobie być na tym etacie i “dorabiać” na UoD?
To trochę dwie oddzielne sprawy. Dzieło pojedyncze swoją drogą (i tu bez limitu), a regularna działalność swoją. Istotne jest raczej jako kto wykonujesz dzieło. Bo jeżeli jako “pracownik” to ten kto Ci zlecenia dzieło potrąca podatek i wpłaca go za Ciebie, a po zakończeniu roku wystawia Ci PIT-11. Jak działasz jako “przedsiębiorca” to wystawiasz rachunek i sama dbasz o podatki i przepisy takie jak z tym limitem. Do tego limitu nie musisz rejestrować, powyżej już powinnaś i wejść w rygor działalności gospodarczych.
Dzięki Piotrze :)
Pani Kasiu, a ten artykuł….;-)
Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo po-dejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w po-przednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej
Z tego co kojarzę to dotyczy rejestrowanej działalności :) Zmniejsza ZUS przez pierwsze pól roku jej prowadzenia <3. Też jest ciekawą zmianą ale nie dotyczy nie rejestrowanej działalności :)
Marcinie, ten artykuł dotyczy działalności ale zarejestrowanej. Jeśli spełniasz warunki, masz prawo do ulgi na ZUS :)
Dzięki za super przydatny artykuł. Podczepiam się też pod pytanie poniżej, co jeśli ktoś pracuje na etacie?
Paulina, nie widzę przeszkód. Moim zdaniem możesz ją łączyć z etatem tak jak regularną działalność rejestrowaną można. Oczywiście o ile pozwala Ci na to umowa o pracę i pracodawca :)
Uważałbym tylko na pewną pułapkę :) Osiągając dochód obok etatu trzeba już uważać na podatek dochodowy (na koniec roku osiągane dochody z tej nierejestrowanej działalności powinno się ująć w PIT). Jeżeli to działalność dodatkowa, to nawet jak będzie to 300-500 zł miesięcznie to powstanie dodatkowy podatek z tego tytułu.
Dokładnie! Ale może nie wskoczy się na kolejny próg podatkowy ;)
Nasuwa mi się pytanie JAK ująć to w PIT, ale ponieważ moja wiedza w tej dziedzinie równa jest zeru, może najpierw o tym po prostu poczytam zamiast zarzucać Was trywialnymi problemami. Dziękuję bardzo za informacje!
Na ten moment wygląda na to, że po prostu jako “inne źródła”, jest taka kategoria w PIT-36 i PIT-37. W pole przychodu wpisałbym sumę rachunków z danego roku, a w koszty sume wydatków z nimi związanych (przy czym zbierałbym wszystkie faktury i rachunki).
No właśnie – który z PITów? Jestem na zleceniu, zleceniodawca odprowadza za mnie podatek, wypełniam rocznie PIT-37. Niby jest tam też “inne źródła”, ale w necie wyczytałam, że przy nierejestrowanej wypełnia się PIT-36, a co za tym idzie, jeśli zlecenie tez miałoby być ujęte na 36, to musiałabym sama odprowadzać od niego zaliczki, tak? Czy po prostu mogę nierejestrowaną wrzucić na PIT-37?
Wszystko rozliczasz na PIT-36 zbiorczo. Nie sprawia to ze ze zlecen sama odprowadzasz zaliczki. Jezeli zlecenie jest jako osoba prywatna to robi to pracodawca, jezeli w ramach NDG to mozesz podatek zaplacic dopiero w PIT ew. dobrowolnie odprowadzić sama. Jak skladasz PIT-36 to juz PIT-37 nie musisz, bo na PIT-36 mozna zawrzec wszystko co jest w PIT-37. Na PIT-36 wypełniasz wszystko tak samo jak w PIT-37 do tej pory – czyli dane z PITow-11 i do tego dokladasz NDG w inne zrodla.
Dzięki :)
Paulina, na etacie jak najbardziej można testować pomysł na biznes poprzez działalność nierejstrową:) Jedno nie wyklucza drugiego.
Dzięki za informację :)
Świetny artykuł Kasiu!
Dzięki! :)
Świetny artykuł! Zwłaszcza, że jakiś tam pomysł na rozwinięcie biznesu w nas kiełkuje i to idealne rozwiązanie, żeby móc zbadać rynek :)
A co np. z osobami pobierającymi świadczenie pielęgnacyjne? Dotąd każda działalność zarobkowa była w ich przypadku wykluczona. A zarejestrowani bezrobotni?
Mirela, to dość szczegółowe pytanie i nie znam w tej chwili odpowiedzi, ale postaram się dowiedzieć i do Ciebie wrócić! :) Samą mnie to ciekawi!
Nie mam pewności, ale wydawałoby mi się, że skoro jakieś świadczenie traci się w przypadku podjęcia się działalności zarobkowej to w tym przypadku również by to miało miejsce.
Niestety nie można. Przygotowywałam artykuł na ten temat i moim zdaniem – działalność nierejestrowana, to działalność zarobkowa, więc niestety nie można łączyć z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób bezrobotnych. Tu nie ma przeciwwskazań.
A w przypadku pomocy przy takiej działalności współmałżonkowi, który będzie rozliczał ją na siebie? Pracuje ona na etapie, a działalność nierejestrowa będzie zbliżona profilem do wykształcenia małżonka pobierającego świadczenie. Wiadomo mi, że w przypadku normalnej działalności, ZUS upomni się o swoje. Jak ma się sprawa w przypadku nierejestrowej? Obiło mi się o uszy, że ZUS się w to nie wtrąca, a US interesuje prawidłowe rozliczenie podatku i zgodne z przepisami prowadzenie działalności. Wygląda to na omijanie prawa, ale osoba na świadczeniu dużo poświęciła odchodząc 2 lata temu z pracy przed pierwszą operacją dziecka. Obecnie za okołu 1.5r. będzie musiała powrócić… Czytaj więcej »
Kasiu, czy bedac na wychowawczym mozna skorzystac z tego typu dzialalnosci bez utraty prawa do urlopu?
Tak, prowadzenie tego typu działalności nie pozbawi prawa do urlopu wychowawczego.
Swietna wiadomosc! Dziekuje za odpowiedz!
Dokładnie! Jest jeszcze więcej plusów, o których mówiłam tutaj: https://www.facebook.com/pr…
:)
na fanpage Prawo dla Mam ale też u siebie. Warto to testować!
hmm ciekawa opcja moze i dla mnie i musze sie jeszcze z kims o tym podzielic :) dzieki
Czy dobrze rozumiem, że w przypadku bycia zatrudnionym na umowę zlecenie niezależnie od ilości przychodu nie ma wpływu to na działalność bez rejestracji? Załóżmy, że przychody z umowy zlecenia przekroczyłyby kwotę 1050 zł, można w tym przypadku prowadzić działalność bez rejestracji?
Można, tylko raczej nie powinna ona się pokrywać z zakresem usług wykonywanej w ramach umowy zlecenia – wtedy jest to bezpieczne.
Dzięki za podpowiedź !
Kończy mi się zasiłek macierzyński i co w przypadku, gdy będę chciała prowadzić działalność nierejestrowaną, a w planach miałam zarejestrować się jako osoba bezrobotna? Czy prowadząc taką działalność mam prawo rejestrować się jako bezrobotna i czy urzędnicy w urzędzie pracy będą umieli mi odpowiedzieć na to pytanie… ? ?
O uprawnieniach dla mam związanych z nową ustawą mówiłam na LIVE dla Fundacji Prawo dla Mam tutaj: https://www.facebook.com/pr…
Może się przydać więc wskakuj :)
Ja czekałam na 30 kwietnia, aby nie płacić ZUS, a raczej płacić jeszcze mniejsze składki niż mały ZUS. Dzięki temu 2,5 roku będę działać na preferencyjnej składce :)
Gdzie pójść żeby się dowiedzieć
szczegółów od jakiegoś urzędnika żeby wszystko wytlumaczyli jak się tym zająć, jak wypełniać te rachunki i jak się z tego rozlicza w PIT na koniec roku, jak duży będzie podatek- gdzie uzyskać takie informacje ?
Urzędnicy nie pomogą, bo nie wiedzą, udałbym się do jakiejś lokalnej księgowej.