W codziennym życiu każdej mamy jest tyle wyzwań, że spokojnie można by nimi obdzielić kilka etatów. Szybko się jednak do tego przyzwyczajamy i szukamy sobie kolejnych! Bardzo popularnym jest na przykład… zakładanie własnego biznesu :) Z mamami, które chcą realizować własne projekty spotykam się praktycznie każdego dnia. Poza tym, sama nią jestem!

Wiele razy w serii #BiznesMamy pisałam Wam o tym, że po urodzeniu córki tworzenie biznesowego projektu było dla mnie najlepszą odskocznią od pułapek jakie czekają na nowe mamy. Bardzo poprawiało mi to humor i po ponad 2 latach śmiało mogę powiedzieć, że nie żałuję!

Prawo polskie stara się nadążać za wyzwaniami jakie stoją przed przedsiębiorcami (chociaż z różnym efektem) i rok temu, na przełomie kwietnia i maja 2018 roku, wreszcie odpowiedziało na jeden z najważniejszych problemów! Wprowadzono szereg ułatwień dla startujących biznesów, m.in. działalność bez rejestracji. 

Jako, że jest ona doskonałym sposobem by bez większego ryzyka przetestować swój pomysł na biznes, młode mamy chętnie korzystają z tego rozwiązania. I w dzisiejszym poście opowiem Wam o czym musicie wiedzieć i pamiętać przy godzeniu tych dwóch ról!

Mama a działalność bez rejestracji.

Zacznijmy od tego co daje taka działalność bez rejestracji i czemu miała by być bardziej atrakcyjna i jednoosobowa działalność gospodarcza (zarejestrowana w CEIDG).

Najważniejsza korzyść z prowadzenia działalności nierejestrowanej: nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne! Przez co największe nie musisz ponosić największego kosztu startowania z własnym biznesem. Możesz przetestować pomysł i dopiero na dalszym etapie zdecydować czy warto w niego inwestować.

Ogólne warunki

Niezależnie od tego czy jesteś mamą czy nie, jeśli chcesz prowadzić działalność bez rejestracji musisz spełniać nastepujące warunki:

Jesteś osobą fizyczną.

Na 99,99% jesteś. Chyba, że jesteś spółką albo fundacją albo jeszcze kilkoma innymi, ale jeśli rejestracja działalności to dla Ciebie synonim rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej no to najpewniej jesteś osobą fizyczną.

Przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Tutaj jest kilka wątków, które warto w poruszyć.

Po pierwsze, mowa o przychodzie. Przychód to nie to samo co dochód. Przychód, czyli pieniądze, które wpłynęły od klienta, które są zwykle ceną Twojego produktu. Dochód to to co zostaje Ci w kieszeni po odliczeniu kosztów – czysty zysk 🙂 Uwaga! Chodzi tutaj o przychód należny!

Drugi wątek, wysokość przychodu jakiego nie można przekroczyć to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W momencie pisania tego posta (maj 2019) kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 2250 złotych. Aktualną kwotę znajdziesz tutaj.

50% tej kwoty to w tej chwili 1125 złotych. Tyle przychodu może wygenerować Twój biznes bez konieczności rejestracji każdego miesiąca. Niewiele? Tak. Ale dla wielu osób na początek wystarczająco.

W trzecim wątku jest pewna pułapka. W żadnym miesiącu działalności nie możesz przekroczyć tego przychodu. A co jeśli w jednym z nich (wiele biznesów zalicza sezonowe skoki!) przekroczysz tę kwotę? Wtedy zgodnie z brzmieniem tego samego artykułu ustawy prawo dla przedsiębiorców (przypomnę, że mowa o artykule 5), Twója działalność staje się działalnością gospodarczą a Ty musisz ją zarejestrować!

Z jednej strony to super! Twój biznes się rozkręcił, zarabia tyle, że stać Cię na opłacenie składek ZUS i możesz działać dalej tylko w zarejestrowanej formie! Gorzej jeśli to był tylko chwilowy skok i wiesz, że w kolejnych miesiącach już nie będzie tak różowo. Jeśli przewidujesz taki scenariusz zadbaj o strategiczne podejście w modelu biznesowym. Może wprowadź ograniczenie w ilości sprzedawanych produktów/usług? Może odpowiednio ustaw ich premiery tak by rozłożyć przychody równomiernie i wiedzieć, że nie przekroczysz granicznej kwoty?

W okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałaś działalności gospodarczej.

Jak wynika z tej części przepisu, ustawodawca przeznaczył opcję prowadzenia działalności bez rejestracji tylko dla osób, które startują z biznesem pierwszy raz bądź po dłuższej przerwie.

Jak to się ma do mam?

Najważniejsze, jeśli prowadzisz działalność bez rejestracji nie opłacasz składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne, więc nie przysługują Ci przywileje np. zasiłki z ZUS czy bezpłatna opieka zdrowotna w ramach NFZ! 

Jeśli jesteś ubezpieczona z innego tytułu to nie ma problemu, jeśli jednak nie jesteś rozważ inne opcje np. dobrowolne opłacanie niektórych składek lub zarejestrowanie działalności.

Wyjątek: jeśli jesteś w ciąży przysługuje Ci bezpłatna opieka lekarska w ramach NFZ, także w tym wypadku na jakiś czas możesz nie przejmować się składkami zdrowotnymi. Obowiązuje ona jednak tylko do końca połogu!

Często pytacie też czy możecie prowadzić działalność nierejestrowaną jeśli przebywacie obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie wtedy pracować nad swoim biznesem! Skoro można na takim urlopie prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną to nierejestrowaną można tym bardziej. 

Co do zasady nie musicie informować swojego pracodawcy o rozpoczęciu prowadzenia działalności, ale Wasz konkretny przypadek zależy od treści Waszej umowy o pracę. Przykładowo, jeśli jest w niej klauzula o zakazie konkurencji, to możliwe, że nie będziecie mogły działać w tej samej branży. Jeśli Twój biznes ma być jednak w innej branży niż Twoja praca, nie powinno być z tym problemów.

Ponadto, jeśli jesteś mamą zarejestrowaną jako bezrobotna, również nie stoi to na przeszkodzie, by prowadzić działalność bez rejestracji! Próg finansowy utraty statusu bezrobotnego pokrywa się z wysokością przychodu jaki można uzyskać w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wyjątkowo pilnie musisz w takiej sytuacji pilnować by go nie przekroczyć! Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie rządowego serwisu Zielona Linia.

W tych dwóch przypadkach nie musisz martwić się o opłacanie składek na ubezpieczenia, ponieważ są one za Ciebie juz odprowadzane.

Obowiązki przy działalności bez rejestracji

Między innymi:

  • Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
  • Rozliczenie podatku dochodowego w PIT-36 rocznym (jako „Inne źródła”).
  • Obowiązki jakie różne ustawy nakładają na przedsiębiorców (możesz nim być mimo niezarejestrowania się! Zależy od definicji „przedsiębiorcy” w daje ustawie).

Co potem?

Gdy podejmiesz decyzję o zarejestrowaniu się (lub zmusi Cię do tego przekroczenie limitu przychodu :)), możesz skorzystać z ulgi na start i przez pierwsze 6 miesięcy nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Nic nie stoi na przeszkodzie byś mimo prowadzenia działalności bez rejestracji ubiegała się o dofinansowanie na start działalności gospodarczej (tej zarejestrowanej). Jeżeli w regulaminie akcji będzie napisane, że warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest nieprowadzenia wcześniej „działalności gospodarczej” to dla Ciebie dobra wiadomość! Działalność nierejestrowana ze swojej ustawowej definicji nie jest taką działalnością :)

Zdjęcie ilustrujące wpis wykonała dla mnie najlepsza fotografka w Londynie monikameska.com