W poniedziałek 25 marca, moim gościem na FB Live z serii „Apetyt na biznes” była Ola Gościniak, która od trzech lat pomaga innym w zakładaniu ich storn internetowych, opartych  na silniku WordPress. Coraz więcej osób potrzebuje jednak czegoś więcej, niż tylko strony internetowej. Stąd też pomysł na to, by strony przekształcić w miejsca, na których można zarabiać, czyli dodając opcję sklepu internetowego – WooCommerce. I właśnie o sklepie WooCommerce dzisiaj rozmawiałyśmy.

Zachęcam Cię do obejrzenia nagrania naszej rozmowy. Poniżej znajdziesz też spisane najważniejsze informacje.

Sklep internetowy na WooCommerce – samodzielnie!

Kasia: Czym jest WooCommerce?

Ola: WooCommerce jest bezpłatną wtyczką do WordPressa, dzięki której można wzbogacić swoja stronę www o sklep, praktycznie bez dodatkowych kosztów. O ile w przypadku gotowych rozwiązań, takich jak np. Shoplo, gdzie musimy płacić comiesięczny abonament, prowizję i jeszcze prowizję od płatności, to w przypadku WooCommerce (zakładając, że już mamy swoją stronę i opłacamy hosting oraz domenę) nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy. Zwolennikom minimalizacji kosztów taka opcja powinna się spodobać.

Kasia: Mnie zawsze się wydawało, że stworzenie sklepu internetowego to duża inwestycja – przecież potrzebujesz go gdzieś zamówić, na to potrzeba pieniędzy, czasu na zbudowanie, trzeba opłacić specjalistę… I właśnie to wydawało mi się dużą barierą wejścia, że nie każdy może sobie założyć sklep internetowy. Kiedyś tak myślałam! Potem odkryłam różne narzędzia. W tej chwili jest ich wiele, jednym z nich jest Shoplo, którego długo używałam i je polecam. A potem poznałam WooCommerce i zaczęłam się zastanawiać, czy on też jest godny polecenia? Czy wymaga dużych nakładów finansowych i czasowych? Czy wymaga specjalistycznej wiedzy? Czy możemy go ustawić samemu, inwestując swój czas aby zdobyć potrzebną wiedzę? Czy da się ominąć tego specjalistę i postawić sklep WooCommerce samodzielnie?

Ola: Jasne, że tak! WordPress powstał  z myślą o zwykłych użytkownikach, którzy nie znają się na programowaniu, aby mogli łatwo wyklikać swoją stronę, bez znajomości programowania czy kodowania. WooCommerce jest naturalnym rozszerzeniem WordPressa, więc i sklep bardzo łatwo można tam zrobić samodzielnie. Musimy tylko zadać sobie pytanie – na minimalizacji czego nam zależy – minimalizacji kosztów, czy minimalizacji czasu. Bo albo w jedno, albo w drugie będziemy musieli zainwestować. Jeśli dopiero zaczynamy i nie mamy dużo środków na start, to warto zainwestować swój czas i zrobić taki sklep na WordPress samemu. Ten czas kiedyś nam się zwróci. Gdy będziemy już mieć własną stronę i sklep, dużo łatwiej będzie nam samodzielnie wprowadzać zmiany, gdy będziemy oswojeni z tymi narzędziami.

To jest właśnie dodatkowy plus samodzielnego robienia strony czy sklepu, że nie boimy się później wprowadzać zmian. To może bardzo oszczędzić czas w przyszłości, bo nie będziemy musieli czekać, aż nasz zleceniobiorca (specjalista) będzie miał czas i dokona jakiejś drobnej zmiany na naszej stronie. Będziemy mogli sami to zrobić w kilka minut.

Kasia: Ja widzę pewne minusy gotowych rozwiązań, takich jak Shoplo. Dlatego drążę temat WooCommerce :-) Nie wiem tylko, czy osoba taka jak ja, która nie studiowała informatyki i jest online z pasji, da sobie radę z samodzielną instalacją i ustawieniem WooCommerce? Ja już znam WordPressa, wiec być może to będzie trochę łatwiejsze, ale czy całkowicie zielona osoba, która dopiero wchodzi do świata online, też dałaby radę z WordPressem i WooCommerce? Sama?

Ola: Uważam, że nie ma znaczenia, czy masz już taką umiejętność, czy nie, że potrafisz zrobić sobie stronę internetową na WordPressie. Dasz radę ze sklepem. Ze względu na bardzo dużą popularność WordPressa i WooCommerce, w internecie znajdziesz ogromną ilość poradników. Poza tym i WordPressie i w WooCommerce jest cała masa dodatków, które możesz zainstalować – np. gdy potrzebujesz faktur, instalujesz jakąś wtyczkę do faktur. Albo gdy nie potrzebujesz faktur tylko rachunki, to instalujesz wtyczkę do wystawiania rachunków. Możemy stronę i sklep bardzo łatwo dostosować do naszych potrzeb. Nie ma też problemu z dostosowaniem sklepu do polskiego rynku. Jedna z firm, która tworzy rozszerzenia do płatności, fakturowania, ale też do wysyłek itp, to jest polska firma WPDesk, więc i pomoc będziemy mieć w języku polskim.

Kasia: A czy WooCommerce ma jakieś wady? Czy może jest jakieś ograniczenie, jeśli np. mamy sklep z dużą ilością asortymentu?

Ola: W WooCommenrce nie ma za bardzo znaczenia, ile masz asortymentu. Natomiast z doświadczenia powiem Ci, że WooCommerce nadaje się raczej dla małych oraz średnich sklepów. Nie chodzi tu o ilość asortymentu, ale raczej o liczbę zamówień w ciągu dnia. Jeśli będziemy mieć ich setki lub tysiące, to już WooCommerce nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Myślę, że Shoplo czy Shoper też nie za bardzo da radę. Dla większych sklepów najlepsze będą dedykowane rozwiązania, napisane specjalne pod ten konkretny sklep. Będą bardziej wydajne, lepiej zoptymalizowane, ale to już są duże koszty, aby taki sklep napisać od zera.

Na przykład u mnie, nawet gdy mam akurat większą kampanię i sprzedaży jest czasem kilkaset dziennie, to WordPress i WooCommerce dają radę. Ale to też zależy od hostingu, czy nie wysypie się, gdy tyle osób naraz wejdzie na naszą stronę, nie tylko od WooCommerce. I właśnie to, że o dobry hosting również trzeba zadbać stawiając swój sklep, podkreślam w materiałach w moim kursie, o tworzeniu sklepu internetowego na WooCommerce, którego sprzedaż trwa do czwartku. I o ile nauczyć możemy się z różnych tutoriali znalezionych w internecie, to z kursem możemy zaoszczędzić sporo czasu, bo wszystko jest pokazane po kolei, krok po kroku, jak „wyklikać” sobie sklep.

W kursie pokazuję też różne rozwiązania, np. w przypadku wysyłek – nisko kosztowe, średnio kosztowe i bardziej kosztowne, w zależności od tego, jakie akurat mamy potrzeby i dostępne środki.

Kasia: A czy jest sens instalacji WooCommerce, gdy ktoś chce sprzedawać np. tylko jedną rzecz?

Ola: Jasne, tym bardziej, że to może nam zająć tylko jeden dzień, gdzie jako płatności podepniemy Paypal oraz przelew bankowy. Możemy sprzedawać i produkty fizyczne i elektroniczne, jak np. e-booki. Mój kurs trwa kilka godzin, a pokazuję w nim różne rozwiązania tworzenia sklepu, więc komuś, kto podczas kursu będzie tworzył sklep, na pewno nie zajmie to więcej czasu.

Dostęp po wykupieniu kursu jest dożywotnio, razem z jego aktualizacjami oraz grupą wsparcia dla kursantów.

Kasia: Dzięki Ola ogromne za to, że zgodziłaś się być dziś moim gościem! Sama dużo dowiedziałam się o WooCommerce z tej rozmowy i szczerze mówiąc zachęciłaś mnie do tego rozwiązania :)