Jak założyć bloga? Pytanie o to jak założyć bloga pojawia się na liście wyszukiwań po jakich trafiacie na mojego bloga niezwykle często. I nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu poruszałam ten temat kilka razy – tylko do tej pory wiedza ta była rozsiana po różnych miejscach i nie było na blogu kompleksowego poradnika.

Postanowiłam więc ułatwić życie osobom szukającym wiedzy o tym jak założyć bloga (to Ty, prawda?) i spisałam poszczególne kroki w jednym miejscu! W tym poście podlinkuję Wam też inne artykuły z bloga, które mogą się Wam przydać w temacie, tak by post ten był jak najbardziej kompletnym poradnikiem, a jednocześnie miał formę niedużej pigułki, lekkiej do przełknięcia. Zupełnie taki powinien być cały temat blogowania :)

jak założyć bloga poradnik

Jak założyć bloga? Poradnik w 9 prostych krokach.

Zanim przejdziemy do poszczególnych kroków na drodze do tego jak założyć bloga chcę Ci przekazać jedną rzecz: zakładanie bloga jest proste. Możesz mieć na początku inne wrażenie, szczególnie po przeczytaniu kilku enigmatycznych haseł jak „wordpress” czy „hosting”, ale wszystko jest w Twoim zasięgu! Ja i tysiące innych osób, gdy zakładaliśmy blogi, nie wieliśmy pojęcia o budowaniu stron www, a jednak wszystko się udało.

W podlinkowanych artykułach tłumaczę w jasny sposób trudne pojęcia, dlatego jeśli masz wątpliwości, klikaj w odnośniki, szybko je rozwiewaj i działaj! Jesteś o 9 małych kroków od założenia bloga :)

Chcesz wiedzieć ile kosztuje prowadzenie bloga?
Zobacz mój post na ten temat (klik).

Krok 1. Chcesz założyć bloga? Zdecyduj o czym ma być!

Niewiele jest naprawdę złych pomysłów na temat bloga. Niezależnie od dziedziny w jakiej chcesz się produkować, mam dla Ciebie jedną radę na początek – po prostu zacznij pisać, pisz i zobacz czy Twój blog podoba się Tobie i czy znajduje się dla niego publika.

Bardzo mnie kusi by tu napisać, że im bardziej oryginalny temat i im większa nisza tym lepiej, ale byłoby to zbyt duże uproszczenie. Odnośnie wyboru tematu bloga mogłabym napisać wiele akapitów, ale ten post niebyłby wtedy pigułką :)

W skrócie – wybierz temat, który Cię kręci, pisz i sprawdź czy się przyjmie.

Krok 2. Napisz kilka tekstów na zapas

Nie musisz od razu wszystkich publikować. Po prostu udowodnij sobie, że potrafisz napisać więcej niż 2-3 artykuły i dalej Ci się chce. W blogowaniu kluczowa jest wytrwałość i systematyczność, dlatego sprawdź się w tym już na samym początku.

Zajrzyj za kulisy!
Jak napisałam najlepsze blogowe teksty?

Krok 3. Stwórz listę kilkunastu pomysłów na posty na przyszłość

Wybierz tematy, które naprawdę interesują Twoją publikę. Skąd masz wiedzieć jakie to są? Zastanów się kto jest Twoim idealnym czytelnikiem, gdzie go spotkasz i spróbuj z nim porozmawiać np. na grupach na Facebooku, podejrzeć sugestie w komentarzach do cudzych postów, zobaczyć najczęstsze zapytania w Google itp.

Jak założyć bloga

Krok 4. Przeczytaj o tym jak założyć bloga (od strony technicznej!)

Szczegółową instrukcję
jak założyć bloga przedstawiłam w tym poście (klik)
.

Poniżej przedstawiam Ci 4 kroki z tego posta w telegraficznym skrócie. Jak ogarnąć je – krok po kroku – przeczytasz w powyższym artykule!

Krok 5. Wybierz domenę dla swojego bloga

Ja swoje kupuję na ovh.pl i zdecydowanie polecam to miejsce! Oprócz tego, że mają dobre ceny i nie trzeba im płacić miliona monet za przedłużenie to ostatnio zaskoczyła mnie (pozytywnie!) ich obsługa klienta.

Jak wybrać domenę? Tego dowiesz się szczegółowo z artykułu podlinkowanego w kroku 4!

Krok 6. Wybierz hosting dla swojego bloga

Ja odkąd korzystam z WordPressa jestem na Zenbox.pl i sobie go bardzo chwalę. Więcej pisałam o nim tutaj (klik). Jeszcze więcej o tym co to jest hosting i czemu Twój blog go potrzebuje również znajdziesz w artykule z punktu 4 ;)

Krok 7. Zainstaluj na tym hostingu WordPressa

Takiego z końcówką .org a nie .com! O tego: https://wordpress.org/ To najpopularniejszy błąd popełniany na początku przygody z tym narzędziem. Cała reszta jest tak łatwa sprawa, że jak poprosisz dostawcę hostingu to najpewniej zainstaluje go za Ciebie!

Przeczytaj także:
Mój WordPress. Wtyczki do blogowania i biznesu online.

Krok 8. Wybierz motyw, czyli wygląd swojego bloga

W WordPressa wbudowanych jest domyślnie kilka motywów, ale na 99% będziesz chcieć uruchomić jakiś ciekawszy. I nie ma z tym problemu!

Do wyboru są zarówno bezpłatne jak i płatne szablony (polecam te drugie, można kupić bardzo niedrogo). Tradycyjnie już, szczegóły na ten temat i jasne instrukcje wraz z informacjami gdzie szukać motywów znajdziesz w artykule z kroku 4!

Krok 9. Twój blog jest gotowy by opublikować na nim pierwsze wpisy!

Jestem przekonana, że realnie można ogarnąć założenie bloga w kilka godzin. Czy taki pośpiech jest jednak niezbędny? Szczerze wątpię.

Blogowanie to ze swojej natury długodystansowa zabawa i chwilowy sukces pod tytułem: „kto szybciej założy bloga” nie ma żadnego znaczenia. Wygra ten kto się nie podda i wytrwa w systematycznym pisaniu i budowaniu społeczności!

Więc nawet jeśli założenie bloga z tej instrukcji zajmie Ci tydzień albo dwa to i tak jesteś do przodu! Witaj na blogerskim pokładzie :)

Chcę zwrócić Twoją uwagę również na pewien tekst, który napisałam z myślą o innych dziedzinach, ale do blogowania ma się on idealnie. Jest o tym jak zaczynać? Perfekcyjnie czy szybko? (klik).

Prowadzenie bloga jest jednym z działań, w których nie ma moim zdaniem znaczenia jak zaczniesz, ważne by popchnąć sprawy do przodu i ciągle się uczyć. Porzuć więc wymówki, które przychodzą Ci do głowy i jeśli chcesz założyć bloga to po prostu to zrób. Będziesz mieć jeszcze czas na rozwiązanie niedociągnięć. Na piękne szablony, na doskonalenie warsztatu pisarskiego, na budowanie społeczności, na poznawanie technikaliów i całą masę innych zagadnień, które wypłyną w trakcie prac.

Najważniejsze by zacząć i się pochopnie nie poddać. Wszystko inne jest w Twojej mocy i przyjdzie pora by się tym zająć!