Niezmiernie miło mi Wam napisać, że legalna firma bez ZUS, czyli ulga na start działalności na składki do ZUS weszła już w życie! Jest jedną z najnowszych zmian w przepisach dotyczących zakładania własnego biznesu. To dzieje się naprawdę!

Po entuzjastycznym odbiorze poprzedniego artykułu z serii o prawie przy startowaniu z działalnością mam dla Was kolejny! Dziś opiszę Wam treść przepisów które tworzą tzw. „ulgę na start” – pozwalają prowadzić firmę i nie płacić składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalność oraz opowiem o warunkach jakie trzeba spełnić by z tego przywileju skorzystać.

Na dobry początek – zapomnijmy o tym co było! Nowe przepisy różnią się od poprzednich znacząco! W poprzednich nie było praktycznie możliwe by prowadzić legalnie jednoosobową firmę bez płacenia składek na ZUS. Więc wszystko co powiedzieli Ci o zakładaniu działalności sąsiadka, znajomy ze szkoły albo kuzyn przed kwietniem 2018 roku bezpieczniej będzie traktować jako nieaktualne. Teraz jest dużo lepiej!

Nowe przepisy wydają się naprawdę przyjazne i korzystne dla osób zaczynających przygodę z biznesem, a unoszący się w powietrzu jeszcze kurz po starych regulacjach potrafi skutecznie odstraszyć od startowania. Bo one jednak takie super dla Was nie były!


Pamiętaj! Myśląc o prowadzeniu działalności biznesowej musisz wyrobić sobie nawyk zaznajamiania się z przepisami. Jako prawnik powiem Ci z doświadczenia, że wcale nie są one takie straszne. Wręcz uważam, że ich opracowania na różnych portalach są dużo bardziej niezrozumiałe! Dlatego, jeśli pytasz mnie jak masz te przepisy poznać, to ja Ci mówię – że źródła! Z ustawy!

Prawo przedsiębiorców, czyli ustawa w której uregulowany jest dzisiejszy temat, jest jedną z wielu jakie Cię pewnie będą obowiązywać jeśli zdecydujesz się prowadzić biznes. Na początek jest ona najważniejsza i totalnie podstawowa.

Jej wiarygodną treść zawsze szybko odnajdziesz na rządowej stronie ISAP, czyli w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Link bezpośredni do ustawy prawo dla przedsiębiorców znajdziesz tutaj.

ulga na start 2018 firma bez zus

 

Firma bez ZUS, czyli ulga na start. Pierwsze 6 miesięcy bez składek!

Myślisz o założeniu działalności i prowadzeniu biznesu, ale przerażają Cię początkowe koszty, które trzeba ponieść niezależnie od tego czy firma przynosi dochody czy nie? Jest szansa, że nowe przepisy i zawarta w nich „ulga na start” rozwiązują dużo Twoich problemów!

W obecnym stanie prawnym, jeśli chcesz wystartować z własnym biznesem, nie musisz od razu rejestrować działalności, a co za tym idzie płacić składek ZUS itp. Pod pewnymi warunkami możesz działać bez rejestracji, więc temat ulgi na start nie będzie Cię w ogóle dotyczyć.

Czytaj: Działalność bez rejestracji. Teraz to możliwe!

firma bez zus ulga na start

Dziś rozmawiamy o sytuacji, która jest kolejnym krokiem w Twojej przygodzie z własnym biznesem. Gdy już rejestrujesz działalność, jest szansa, że obejmuje Cię ulga na start w płaceniu składek ZUS!

Ulga na start. Jak działa firma bez ZUS?

Szczegółowe regulacje w temacie prowadzenia firmy bez ZUS dla startujących z własnym biznesem znajdziesz w artykule 18 ustawy prawo dla przedsiębiorców. Jego ustęp 1 brzmi następująco:

„Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.”

Jeśli spełnisz warunki opisane powyżej, przez pierwsze 6 miesięcy działalności nie będziesz mieć obowiązku płacenia składek na ZUS! Firma bez ZUS przez pół roku będzie dla Ciebie realną perspektywą :)

Czyż nie ekstra? To teraz sprawdźmy co tak naprawdę znaczą te warunki!

Firma bez ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności jest dla Ciebie jeśli:

Jesteś osobą fizyczną.

Pisałam o tym już w poście o działalności nierejestrowanej, bo tam też to jest warunkiem :)

Na 99,99% jesteś! Chyba, że jesteś botem albo spółką albo fundacją albo jeszcze kilkoma innymi, ale jeśli rejestracja działalności to dla Ciebie synonim rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej no to najpewniej jesteś osobą fizyczną

Podejmujesz działalność po raz pierwszy

albo

ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia

Jeśli to Twoja pierwsza działalność to nie ma tu żadnych wątpliwości, spełniasz warunek!

Jeśli jednak wcześniej prowadziłaś czy prowadziłeś już zarejestrowaną działalność to żeby skorzystać z ulgi na ZUS musi minąć co najmniej 60 miesięcy (5 lat) od jej zamknięcia lub ostatniego zawieszenia.

Nie wykonujesz jej na rzecz byłego pracodawcy

To ważny punkt, którego celem jest ograniczenie potencjalnych nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców, którzy mogliby chcieć wypychać swoich pracowników na samozatrudnienie kusząc ich np. wyższą pensją netto. W konsekwencji taka osoba faktycznie może otrzymałaby na bieżąco więcej pieniędzy „na rękę”, ale nie byłaby chroniona prawem pracy. Prawdopodobnie płaciłaby niższe składki na ZUS przez co mogłaby w przyszłości liczyć na niższą emeryturę i zrezygnowałaby z wielu uprawnień.

Nie skorzystasz z ulgi ZUS na start jeśli Twoja nowozakładana działalność ma być wykonywana na rzecz Twojego byłego pracodawcy na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej (w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym) wykonywałaś lub wykonywałeś w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Uwaga! By firma bez ZUS Cię dotyczyła, musisz spełniać wszystkie te warunki na raz!

Jeżeli Ci się to uda to przez pierwsze 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej nie musisz płacić składek na ZUS!

Brzmi nieźle? Bo to jest naprawdę niezłe! 6 miesięcy to dla większości drobnych biznesów (a to właśnie takie najczęściej borykają się z problemem braku funduszy na finansowanie początkowej działalności) wystarczający czas by przetestować pomysł na biznes, złapać wiatr w żagle i znaleźć odpowiednio dużo klientów. Tak by nie martwić się o to z czego w przyszłości pokrywać koszty!

A pamiętaj, że masz jeszcze czas przed rejestracją działalności kiedy możesz działać na niewielką skalę, zarabiać i testować pomysł przez nieograniczony czas (tak długo aż Twój przychód nie osiągnie 1050 złotych).

Działalność nierejestrowana i ulga na start na ZUS dają w parze bardzo fajny pas startowy dla nowozakładanych firm!

ulga na start ZUS 2018

Ulga na start, a więc de facto firma bez ZUS – gdzie jest haczyk? Są dwa!

Po pierwsze. W ustawie mowa o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. Niestety nie obejmuje to składki na ubezpieczenie zdrowotne, która w momencie pisania tego posta (lipiec 2018) wynosi 319,94 złotych. Dobra strona tego wątku jest taka, że 275,51 złotych możesz sobie potem odpisać od podatku w PIT rocznym.

Po drugie. Nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne = nie przysługują Ci z tego tytułu żadne świadczenia. Dlatego jeśli zależy Ci na nich, możesz na podstawie artykułu 18 ustęp 2 ustawy prawo dla przedsiębiorców zrezygnować z uprawienia do ulgi na start i dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Co po upływie pół roku prowadzenia firmy bez ZUS? Dobra wiadomość!

Czekają Cię dalsze ułatwienia dla startujących z biznesem! Dalej bowiem po upływie 6 miesięcy prowadzenia firmy bez ZUS będziesz móc skorzystać z tzw. „małego ZUS-u”, czyli obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 2 lata działalności. Daje to w sumie aż 2,5 roku preferencyjnych warunków dla Twojego startującego biznesu :)

Co jeśli minie 6 miesięcy firmy bez ZUS a ja dalej nie mam na składki?

To znaczy, że coś z Twoim biznesem jest nie tak. I żadna ulga na start może nie pomóc. Może pomysł jest nietrafiony, może wykonanie, może nie pracujesz nad naprawdę ważnymi rzeczami? Potencjalnych odpowiedzi na to pytanie są tysiące. W takiej sytuacji ważne jest „wyjść” do ludzi i rozmawiać. Nikt nie powie Ci lepiej co jest z Twoim biznesem nie tak jak potencjalni klienci. To oni wiedzą najlepiej czego od Ciebie oczekują! Pomocne też bywają głosy od osób bardziej doświadczonych czy zwyczajne rozmowy z kimś kto ma ochotę pogadać z Tobą o Twoim biznesie – czasem samemu wpada się wtedy na najlepsze pomysły!

Ważne jest jednak by zacząć prowadzić rozmowy i szukać dobrych już na samym początku. Nawet przed rejestracja. Podejść do tworzenia biznesu na poważnie już na samym początku. Bo raz wykorzystana możliwość ulgi na start na ZUS i prowadzenia działalności bez rejestracji wróci dopiero po 5 latach od zakończenia prac nad pomysłem, który z jakiegoś powodu nie wypalił.

Warto się więc przygotować jak najlepiej!