Wymyślanie nazw dla nowych firm i projektów zawsze było dla mnie jednym z najmniej przyjemnych zadań w toku pracy nad nimi. I nigdy nie przyszło mi do głowy, że sięgnę po generator nazw firm, a jednak! I do z dobrym skutkiem :)
Nie uważam się za osobę mało kreatywną – wręcz przeciwnie. Niestety w szukaniu chwytliwej nazwy jest dla mnie coś trudnego, coś co sprawia, że rzadko praca nad tym idzie inaczej niż „jak po grudzie”.
Powodów jest pewnie kilka. Po pierwsze, wiem jak ważna jest dobra nazwa. Da się owszem funkcjonować ze złą, czego doskonałym przykładem są dawne nazwy mojego bloga np. The Owner & Co. (którą sama byłam ledwo w stanie wymówić na głos, a już zrobić to wyraźnie to było wyzwanie ;)), ale jest ciężko.
Po drugie, perfekcjonizm robi swoje – wymyślenie nazwy, która jest bez wad jest naprawdę trudne. Jest tyle aspektów biznesowych nazw o których trzeba pamiętać!
Po trzecie, nazwę trzeba czuć, to musi być TO :) Dlatego przy moim kolejnym projekcie postanowiłam sobie trochę ułatwić sprawę i pierwszy raz skorzystać z generatorów nazw biznesów! Znajdziecie ich w sieci dziesiątki, ja przygotowałam dla Was jednak zestawienie kilku, które dały mi dość wartościowe wyniki, z których naprawdę mogłam wybierać!
Mają one jednak jedną wadę (która bywa zaletą) – podpowiadają nazwy anglojęzyczne. Akurat ja takiej potrzebowałam, bo tym razem celuję globalnie, więc z przyjemnością je przetestowałam!
Czy znalazłam w nich coś dla siebie? I tak i nie. Nie bezpośrednio, ale gdybym nie przejrzała tych nazw to ta, na którą ostatecznie się zdecydowałam by do mnie nie przyszła! Także, polecam te generatory – nawet jak nie do szukania konkretnej nazwy to do (skutecznej!) inspiracji :)
jak znaleźć nazwę dla biznesu

Sprawdzone generatory nazw firm i projektów

Znalazł dla mnie ponad 25 tysięcy pomysłów na nazwę z czego juz kilka pierwszych było nawet ok! Były w nim nawet takie, które wymyśliłam sama, ale z różnych przyczyn odrzuciłam.
Większość zaproponowanych nazw składała się z 2 słów. Warto go sprawdzić!
Generator dostarczany przez ekipę platformy do zakładania sklepów internetowych – Shopify. Akurat szukałam nazwy dla biznesu z branży ecommerce, więc pokładałam w tym narzędziu szczególnie duże nadzieje.
Niestety, jest bardzo podobne do poprzedniego i również wymyśla nazwy składające się z dwóch słów, tylko… jest ich duuuużo mniej. Dla mnie znalazło 100 podpowiedzi. Nie tworzy raczej niczego oryginalnego, ale warto wypróbować, bo wymyślone nazwy były inne niż w pozostałych narzędziach.
To z kolei narzędzie dostarczane przez twórców platformy do budowania stron internetowych – Wix. Generator ten dostarczył mi nazw zupełnie innego typu niż dwa poprzednie – pokazał mi bardziej nazwy oparte o słowa pokrewne. To było coś bliskiego czego szukałam, ale nadal nie znalazłam tam swojej nazwy!
Przy oglądaniu nazw z tej strony wpadłam na pomysł jednej bardzo dobrej, której domena z rozszerzeniem .com była nawet wolna. Daję jej więc plus za inspirację :)
Dla przykładu wpisałam w niego prośbę o poszukanie pomysłu na nazwę letniego biznesu związanego z surfowaniem :) Oto co mi zaproponował!
generator nazw firm
Oryginalnie jest to generator nazw startupów (wymyśla bardziej abstrakcyjne nazwy) i właściwie o coś takiego mi chodziło. W pierwszej chwili po wyszukaniu frazy nie byłam zadowolona, bo wyglądało to jakby narzędzie zestawiło ją tylko z różnymi rozszerzeniami domen. Na szczęście gdy przyjrzałam się dalszym kolumnom, znalazłam to czego szukałam, czyli różne wersje szukanego słowa na przykład bez samogłosek, z dodanymi końcówkami itp.
Co więcej, udało mi się dzięki tej aplikacji znaleźć jedną bardzo fajną nazwę, której ostatecznie nie wykorzystałam, ale była naprawdę dobra! Warto tu zajrzeć!

Tu również warto zajrzeć. Bardzo fajne i w miarę oryginalne propozycje.


Każda z tych stron generuje nazwy w trochę innym stylu, dlatego warto zajrzeć na każdą. Wielkim plusem kilku z nich jest to, że od razu pokazują czy domena .com dla tej nazwy jest wolna. Dla mnie to było bardzo, ważne bo chce by mój nowy projekt był docelowo międzynarodowy. Nawet jeśli Ty nie masz narazie takich planów to i tak warto rozważyć wybranie takiej nazwy by zostawiała pole do rozwoju w przyszłości :)
Ostatecznie nazwa mojego nowego projektu nie została wygenerowana przez żadne z tych narzędzi, ale sama do mnie „przyszła” w trakcie pracy z nimi (nawet kilka!) i gdybym miała drugi raz szukać inspiracji to zdecydowanie zrobiłabym to w ten sam sposób!