Jednym z powodów, dla którego nigdy nie skupię się na pisaniu tylko i wyłącznie dla osób startujących z biznesami online (mimo, że to dochodowa działka) są moi czytelnicy prowadzący firmy w świecie offline. Właśnie do nich zalicza się Aneta, której historię dziś poznacie. Jej biznes jest niezwykły! Spodziewalibyście się przeczytać tu o… cyrku? Jak też nie! A jednak :)

Przed Wam historia Anety i jej działalności Mosaic – cyrkowe atrakcje.


Mosaic cyrkowe atrakcje - Historie waszych biznesówOd dziecka występowałam na scenie i działałam w dziecięcej grupie cyrkowej. Lubiłam to bardzo. Na studiach wyjeżdżałam do pracy w Dubaju przy międzynarodowych festiwalach organizowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po skończeniu kilku kierunków studiów pracowałam w dziale marketingu jednego z przodujących wówczas banków, potem w hotelu jako Event Manager, ale chęć do robienia czegoś na własną rękę była we mnie silniejsza. Po urodzeniu dziecka postanowiłam postawić wszystko na jedną kartę.

Nie miałam nigdy aspiracji zorganizowania cyrku w najbardziej popularnym tego słowa znaczeniu. Wizerunek tradycyjnych cyrków obwoźnych jest kontrowersyjny i – w mojej ocenie – pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wyszłam od swojego autorskiego przepisu na „własny cyrk”. Od dawna miałam taki gotowy pomysł na grupę cyrkową, który tylko czekał na upragnioną realizację.

Firma działa od 2 lat. Najpierw jako Startup, potem płynie przeszłam na jednoosobową działalność. Od razu po założeniu mieliśmy sporo zleceń. Było to spowodowane tym, że zakładając ten biznes miała już stworzoną sieć kontaktów w branży i widziałam duży potencjał na nasze działania.

Mosaic cyrkowe atrakcje - Historie waszych biznesów

Wymyślenie nazwy mojej firmy – to było nie lada wyzwanie. Potem próby stworzenia strony www, ogarnięcie wszelkich technicznych kwestii, pozycjonowanie, wydruk ulotek, reklama i działania sprzedażowe. Bardzo dużo szkoliłam się w międzyczasie i zdobywałam kontakty biznesowe, które zaczynały owocować. Największy wniosek jaki wyniosłam z początku mojej działalności to być otwartym, wychodzić ze swojej strefy komfortu i nie bać się mówić o sobie oraz chwalić osiągnięciami.

Nauczyłam się też sama rozpoczynać konwersację z nieznajomymi osobami, słuchałam ich potrzeb – często udawało nam się wspólnie tworzyć ciekawe projekty.

Mosaic cyrkowe atrakcje - Historie waszych biznesów

Wszystko co zarabiałam na samym początku działalności przeznaczałam na inwestycje w sprzęt cyrkowy, który jest bardzo drogi. Potem małymi krokami uzupełniałam braki, szyłam kostiumy, projektowałam gadżety, które mogłyby się przydać. I tak dorobiłam się całkiem dużego zaplecza – łącznie z bicyklem, różnymi monocyklami, rekwizytami cyrkowymi kończąc na urządzeniach do waty cukrowej i popcornu.

Mosaic cyrkowe atrakcje - Historie waszych biznesów

Jakie trudności zastały mnie na drodze do realizacji pomysłu? Przerażają mnie wszelkie techniczne sprawy – hostingi, serwery to dla mnie nazwy obce. Ja lubię pracować i działać z ludźmi i dla ludzi. Gubię się też w kwestiach rozliczeniowo-księgowych. Bez pomocy fachowca na pewno bym sobie nie poradziła.

Mosaic cyrkowe atrakcje - Historie waszych biznesówNajwiększą przyjemność w budowaniu firmy sprawiło mi tworzenie i kreowanie swojego wizerunku – który już teraz kojarzy się moim klientom z jakością, to napawa mnie dumą. Cieszę się też, że zrzeszam tyle fantastycznych osób, z cudowną energią i niesamowitymi pomysłami. Uwielbiam projektować i szukać inspiracji do nowych kostiumów, spektaklów. Cieszę się też, że mamy zlecenia zagraniczne, które dają mi dużo możliwości w budowaniu marki.

Jeśli dopiero startujesz ze swoim biznesem, przede wszystkim nie bój się i działaj! Wychodź poza schemat i myśl pozytywnie.

Trzeba szukać i nawiązywać kontakty. Na początku nie wolno patrzeć na liczby, ale trzeba się pokazywać głównie po to, by zdobywać kontakty i promować swój biznes.

Powodzenia!

Aneta z Mosaic – cyrkowe atrakcje.

Chcesz pokazać się w serii Historie Waszych biznesów?

Nic prostszego! Napisz swoja historię, załącz zdjęcia, grafiki, co uważasz za stosowne i wyślij na adres kontakt@kasiapszonicka.pl! Więcej o tym na co zwrócić uwagę przy spisywaniu historii przeczytasz tutaj (kilknij!).