Podsunę Wam dziś kilka aktualnych pomysłów skąd wziąć pieniądze na biznes! Twoim zadaniem jest wybrać ten, który najlepiej pasuje do specyfiki Twojego pomysłu na biznes i Twojej sytuacji, a potem tylko… działanie!

Nie ma czasu do stracenia :)

Skąd wziąć pieniądze na biznes w 2017 roku

Środki własne

Niezależnie od tego czy masz w portfelu 10 złotych czy wolne 10 000 na koncie, możesz zacząć działać na rzecz własnego biznesu.

W pierwszym przypadku pracując nad projektem na 1/10 etatu samodzielnie zrobisz to co możesz i potrafisz – czasem będzie to strona www, czasem pilotażowa kolekcja, darmowy promocyjny e-produkt, prototyp itp. W każdym razie wiedz, że zawsze jest coś co możesz zrobić bez znacznych inwestycji!

W drugim przypadku możesz zastanowić się nad utworzeniem sobie za te pieniądze pełnoetatowego miejsca pracy we własnym biznesie. Pamiętaj jednak, że obie te sytuacje są równie dobre i równie złe – dają Ci możliwość startu i rozwoju, ale przy różnym ryzyku!

Pozbądź się przekonania, że skoro nie stać Cię na porzucenie etatu to nie możesz wystartować z pomysłem na biznes! Można pracować nad własny biznesem po godzinach – tutaj przeczytasz o tym więcej.

Rodzina

Zarówno ta dalsza i ta bliższa jest dla Ciebie szansą na start! Możesz ich poprosić o wsparcie i pieniądze na biznes – tylko pamiętaj, by jednak traktować ich (i przy okazji siebie) poważnie! Pokaż, najlepiej na papierze, że Twój pomysł ma sens. Udowodnij im, że jest przemyślany, zaplanowany i ma szanse na sukces. Dasz im znak, że jeśli Cię wesprą to nie tylko pomogą członkowi rodziny w potrzebie, ale i mają szansę na sensowne ulokowanie wolnych środków!

Pokaż, że inwestycja w Ciebie to też dla nich szansa na sukces :)

Znajomi

Na pewno nie jest to grupa, do której należy udać się w pierwszej kolejności, szukając finansowania swojego biznesu (trochę szkoda stracić kolegów i koleżanki jak coś się nie powiedzie), ale warto jest mieć ją na uwadze.

Może ktoś ze znajomych ma podobne marzenie do Twojego, ma środki tylko nie wie jak się za nie zabrać? Ty już wiesz i możecie współpracować :)

pieniądze na biznes własny

Dotacje (UE, Urzędy pracy)

Na ten temat zostało w sieci już tyle napisane, że ode mnie dostaniecie tylko trzy krótkie rady:

1) Dotacje są w zasięgu Twoich możliwości – staraj się o nie do skutku! To Twoja realna szansa na pieniądze na własny biznes!

2) Niestety kwestia dotacji z Urzedów Pracy jest w tej chwili nieaktualna (08.2017). Ze względu na zmianę przepisów, wnioski o dotacje nie są rozpatrywane. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie – może coś się niebawem zmieni i pieniądze na biznes znów się pojawią! Po informacje w tej kwestii najlepiej udaj się do Twojego Urzędu Pracy – tam dowiesz się info z pierwszej ręki.

3) Dotacji z Unii Europejskiej jest sporo! Miej oczy otwarte, googluj, szukaj nowych informacji Pozyskanie pieniędzy na własny biznes z UE nie jest łatwe. Sprawa dotyczy jednak tak wysokich kwot, że warto poświęcić kilka tygodni na aplikację, by później cieszyć się stanowiskiem swojego własnego szefa (co prawda z kontrolami rozliczeń z Unii na głowie, ale coś za coś!). Informacje z pierwszej ręki o funduszach europejskich znajdziecie tutaj.

Konkursy (na biznesplan itp.)

Jak to się mówi „kto nie ryzykuje ten nie pije szampana” – daj się zauważyć! To dobre miejsce by pozyskać pieniądze na własny biznes jak każde inne.

Porzuć niemądre myśli, że „i tak nie wygrasz” albo ktoś podbierze Ci pomysł i wyjdź z nim do ludzi! Nic nie motywuje do pracy nad projektem lepiej jak świadomość, że komuś zamierzasz go zaprezentować. A przy okazji możesz zyskać środki na start i cenne informacje zwrotne.

Anioły biznesu

…to prywatni inwestorzy, którzy mają trochę wolnej gotówki i chcą zainwestować w młode projekty.

Mogą, ale nie muszą się zrzeszać w celu znalezienia projektodawcy (nie wiem czy jest takie słowo, ale chodzi mi tu o… Ciebie :)). Szukaj ich na przykład tutaj.

Crowdfunding

Po wpisaniu w przeglądarkę hasła „crowdfunding” wyskakuje ponad 40 milionów wyników co świadczy o skali możliwości pozyskania pieniędzy na biznes jakie on daje! Pamiętaj, że ten sposób finansowania polega przede wszystkim na daniu czegoś od siebie w zamian za drobne wsparcie finansowe zwykłych ludzi. Nie można liczyć, że ktoś da Ci pieniądze na własny biznes nie otrzymując nic w zamian. To nie zbiórka charytatywna.

Akcję crowdfundingową przeprowadzisz zarówno na polskich portalach…

wspieram.to
polakpotrafi.pl

…jak i na zagranicznych.

kickstarter.com

Przedsprzedaż

Jeśli Twój produkt lub usługa na to pozwalają, możesz spróbować pozyskać pieniądze na biznes przez ich przedsprzedaż! Oczywiście do przedsprzedaży też należy się przygotować, co kosztuje, ale zdecydowanie mniej niż na przykład wyprodukowanie partii towaru!

Warto to przemyśleć.

Fundusze Venture Capital

W dużym uproszczeniu to takie anioły biznesu tylko instytucjonalne – tutaj przeczytaszo nich więcej.

Z tą różnicą, że anioł może Cię wesprzeć, bo po prostu chce Ci pomóc, a fundusze VC szukają przede wszystkim biznesów, na których mogą zarobić. I nie ma w tym nic złego! Pamiętaj jednak, że zanim się do nich zwrócisz Twój biznes powinien już działać – oni rzadko inwestują w koty w workach albo gołe pomysły.
Informacji o nich szukaj tutaj.

Kredyty, pożyczki, leasing

Są na świecie tacy, którym udało się rozkręcić biznes oparty na początku na pieniądzach z kredytu, ale… jest tyyyle innych możliwości! A kredyty są trochę ryzykowne. Spróbuj może najpierw poszukać pieniędzy na własny biznes w innych miejscach i wyczerpać wszystkie wcześniej opisane opcje, a kredyt w banku zostaw sobie na sam koniec?

Tylko pamiętaj proszę, że z jakiegoś powodu wcześniej nie udało Ci się przekonać do siebie i swojego pomysłu inwestorów czy potencjalnych klientów, więc może nie jest on taki doskonały jak Ci się wydaje?

Na koniec pamiętaj, że finansowanie to nie tylko dotacja/inwestycja od A do Z (kasa na wszystko od papieru do drukarki po lokal i samochód dostawczy!). 

Wyjdź z pudełka i poszukaj okazji dzięki którym zdobędziesz chociaż trochę pieniędzy na własny biznes – chociaż jeden element Twojej przyszłej działalności np. lokal dofinansowany przez miasto, inwestora/sponsora na na część wydatków, współpracę barterową w zakresie reklamy przedsięwzięcia itp!

Trzymam kciuki za sukcesy!

Masz już swój biznesplan?

Już ponad 5 000 osób zapisało się na newsletter i korzysta z bonusowych materiałów!

Dołącz do nich i ściągnij darmowy jednostronicowy biznesplan. Zacznij realizować swój pomysł od zaraz :)

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z blogiem kasiapszonicka.pl.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.