Ręka w górę kto pamięta cykl historie Waszych biznesów? Ostatnio trochę zaniedbany, ale wraca! :)

Dziś przed Wam historia Sylwi i jej działalności Edukacja Żywieniowa.


Nazywam się Sylwia Górzna. Jestem właścicielką projektu EdukacjaŻywieniowa.PL, w ramach którego prowadzę programy edukacyjne na temat zdrowego odżywiania dla rodzin Zdrowa Rodzina oraz dla klientów korporacyjnych program RAZEM dla Zdrowia Pracowników.

Zdrowie stało się dla mnie największą wartością, a moją misją obowiązek by przypominać o tym innym. Moja historia zaczęła się od własnych trudnych doświadczeń.

Edukatorem żywieniowym i propagatorką świadomego stylu życia nie stałam się od razu. To doświadczenia doprowadziły mnie do miejsca, w którym teraz jestem.
Ukończyłam studia prawnicze oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Przez blisko 10 lat byłam pracownikiem korporacji, gdzie konsekwentnie rozwijałam swoją karierę – od specjalisty, po managera działu. W trakcie studiów i pracy nie przywiązywałam zbyt dużej wagi do własnego zdrowia i stylu życia. Kto ma na to czas w dzisiejszym zabieganym świecie? Nie zmotywowały mnie też pierwsze poważniejsze sygnały wysyłane przez organizm, świadczące o poziomie jego rozregulowania. Brakowało mi czasu, wiedzy, świadomości i determinacji, by coś zmienić. Dopiero, gdy usłyszałam bolesną dla mnie diagnozę, zebrałam się do walki o siebie.

Niestety, tego roku złe wiadomości się skumulowały. Problemy onkologiczne spotkały również najbliższą mi osobę – Mamę. Jej zdrowie stało się dla mnie priorytetem. Stanęłam do walki z nowotworem. Rozpoczęłam poszukiwania lekarzy, specjalistów i nowatorskich sposobów leczenie nowotworów. Kiedy medycyna okazała się bezradna, specjaliści od żywienia przyszli nam z pomocą. To właśnie zmiana sposobu żywienia pozwoliła nam być ze sobą dłużej… Z tego doświadczenia wyniosłam ogromną lekcję dla siebie samej. Nabrałam większej pokory, zrozumienia i szacunku dla swojego zdrowia oraz potrzeb mojego organizmu. Wiele zmieniłam w sposobie odżywiania i stylu życia. Te wydarzenia pomogły mi też zdać sobie sprawę, że dobre zdrowie zależy od nas samych. Od tego na ile świadomie o nie dbamy, czy dobrze się odżywiamy, jak często i czy rozsądnie sięgamy po używki i  ostatecznie – jaki mamy stosunek do samych siebie i otaczającego nas środowiska naturalnego.

Po tych wszystkich przykrych doświadczeniach zmobilizowałam się, by ukończyć kursy i szkolenia, związane z żywieniem człowieka. Stwierdzenie lekarza, że to zmiana nawyków żywieniowych były głównym powodem poprawy mojego stanu zdrowia umocniły we mnie przekonanie, że chciałabym dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Dzięki temu w kwietniu 2015 roku powołałam do życia projekt EdukacjaŻywieniowa.PL.

W ramach projektu wraz z zespołem dietetyków stworzyliśmy autorski program edukacyjny dla rodzin Zdrowa Rodzina, w którym przekonujemy, jak istotne jest zdrowe odżywianie i szacunek do zdrowia całej rodziny. Podczas 4-5 spotkań warsztatowych przekazujemy rodzicom, jak ważne jest kształtowanie właściwych postaw żywieniowych u dzieci już od wczesnych lat ich życia. W programie Zdrowa Rodzina udział wzięła trendsetterka i popularyzatorka zdrowego stylu życia Różena Opalińska wraz z rodziną.

Co wyniosła z warsztatów możecie dowiedzieć się z filmów na youtubowym kanale EdukacjiŻywieniowej.PL:

Doświadczenia wyniesione z wieloletniej pracy w korporacji pomogły mi w stworzeniu programu, dotyczącego właściwego rozumienia potrzeb organizmu i świadomego odżywiania w miejscu pracy – RAZEM dla Zdrowia Pracowników. Jest realizowany we współpracy z firmą Take a Fruit, dostarczającą codziennie do firm i instytucji świeże warzywa i owoce, które dziś jak wiemy stanowią podstawę piramidy żywienia. Celem programu jest uświadomienie pracownikom, że o zdrowie można zadbać także w pracy, choćby pamiętając o zjedzeniu minimum 2 posiłków. My specjaliści od żywienia wiemy, że właściwe odżywianie w miejscu pracy jest kluczowe dla zachowania codziennego zdrowia, pomaga pracownikom zachować właściwy poziom energii i lepsze samopoczucie.

O tym, że w wielu firmach działania proedukacyjne są potrzebne świadczą wyniki Badania zachowań żywieniowych w miejscu pracy, które niedawno przeprowadziliśmy. Według raportu 98% pracowników uważa, że zdrowe odżywianie ma duży lub bardzo duży wpływ na zdrowie, jednak tylko 7% jest przekonana, że odżywia się zdrowo.

W ramach EdukacjiŻywieniowej.PL rozwijamy także nasz portal edukacyjny, aby stał się on źródłem cennych informacji i inspiracji dla wszystkich tych, którzy chcą zmienić swój styl życia czy sposób odżywiania. Duża część chorób cywilizacyjnych ma podłoże dietozależne. Wierzę więc, że edukacja żywieniowa może wpłynąć na bardziej świadome i uważne podejście do zdrowia.

Mimo natłoku pracy wokół projektu staram się być aktywna również w życiu prywatnym. Uwielbiam podróżować, uprawiam sport, gotuję, a także wspieram lokalną społeczność w działaniach proekologicznych. Jestem inicjatorką i współzałożycielką Stowarzyszenia Kooperatywa Na Zdrowie, które oprócz działań edukacyjnych organizuje zakupy zdrowej, ekologicznej żywności bezpośrednio od małych producentów rolnych i lokalnych przetwórców. Jestem bowiem zdania, że warto zjadać każdego dnia zdrowe produkty. Znaczenie ma również to,  skąd ta żywność pochodzi, na ile jest naturalna, a na ile przetworzona. Wiedza o tym, co jest dla nas dobre i co nam służy jest kluczem do naszego codziennego zdrowia.

Dziś, mimo trudnych doświadczeń, czuję się szczęśliwa i spełniona. Udowodniłam sobie i innym, że można zmienić życie i realizować swoje pasje, łącząc działalność biznesową z chęcią czynienia dobra i pomagania innym. Tego wszystkim życzę.

Chcesz pokazać się w serii Historie Waszych biznesów?

Nic prostszego! Napisz swoja historię, załącz zdjęcia, grafiki, co uważasz za stosowne i wyślij na adres kontakt@kasiapszonicka.pl! Więcej o tym na co zwrócić uwagę przy spisywaniu historii przeczytasz tutaj (kilknij!).

Masz już swój biznesplan?

Już ponad 5 200 osób zapisało się na newsletter i korzysta z bonusowych materiałów!

Dołącz do nich i ściągnij darmowy jednostronicowy biznesplan. Zacznij realizować swój pomysł od zaraz :)

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z blogiem kasiapszonicka.pl.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.