Podobno są ludzie, którzy zamiast jak zarabiać na blogu, zastanawiają się CZY zarabiać. I jak się domyślasz, ja do tych drugich nie należę. Możliwe, że kiedyś zadałam sobie pytanie CZY, ale tak szybko odpowiedziałam „tak”, że nie pamiętam okresu zastanawiania się.

Mam taką teorię, zupełnie nie potwierdzoną, całkowicie autorską (możliwe, że ktoś jeszcze to wymyślił, wtedy trudno. Czytałam w tej książce, że tak się zdarza, że ten sam pomysł przychodzi do więcej niż jednej osoby), że walutą niedalekiej przyszłości będzie uwaga. Otacza nas niezliczona ilość informacji i powstają wciąż nowe, jednak każda doba nadal ma tylko 24h! I choćbyśmy się bardzo starali, ilość informacji jakie może przyswoić człowiek jest ograniczona.

Skoro więc treści ma przybywać, długość doby się nie zmieni, to walka o uwagę klienta będzie tylko coraz bardziej zacięta. Kto na tym skorzysta finansowo? Oczywiście Ci, którzy będą potrafili tą uwagę przyciągnąć – np. blogerzy. O ile dowiedzą się jak zarabiać na blogu!

Do tego dochodzi kwestia jakości. Każdy kto używał kiedyś Google wie, że najbardziej wartościowe treści nie znajdują się na wielkich portalach, gdzie redakcje zamawiają artykuły „ekspertów” za parę groszy, a na mniejszych stronach prowadzonych przez pasjonatów. Czyli znów, przeważnie na blogach.

Co chcę Ci przekazać, to to, że jeśli masz bloga i nawet nie starasz się na nim zarobić, nie przymierzasz się to wiele tracisz. Bo potencjał biznesowy jaki leży w blogach jest o-gro-mny.

Podobno niektórzy prowadzą blogi dla samej pasji, bezinteresownie. Sama byłam kiedyś w tej grupie, ale nie z wyboru – raczej z przymusu. Po prostu nie wiedziałam jak zarabiać na blogu tak, by jednocześnie się „nie sprzedać (tanio)”. Poza tym, mówiąc szczerze – nie wiedziałam jak się za to zarabianie zabrać. Rynek był wtedy jeszcze bardzo niedojrzały, jako główne źródło przychodów blogerów uznawano posty sponsorowane (do których potrzebne są odpowiednie zasięgi – a ma je naprawdę niewielu blogerów), a o innych nikt nie mówił.

A można! Można inaczej! I chętnie Wam dziś o tym opowiem coś więcej.

jak zarabiać na blogu


Inne posty, które mogą Cię zainteresować:

Jak założyć bloga?

Ile kosztuje założenie i prowadzenie bloga?

Blog jako biznes – czy warto?

Dlaczego Twój biznes potrzebuje bloga?

Jak przekształcić hobby w dochodowy biznes?

Jednostronicowy biznesplan


Jak zarabiać na blogu?

Przede wszystkim: odpowiedź na pytanie jak zarabiać na blogu nie ma nic wspólnego ze sposobami zarabiania w sieci. Przynajmniej moim zdaniem. Bo możesz te sposoby znać, a i tak nie odnieść biznesowego sukcesu, bo zabraknie innego jego składnika. Niemniej jednak wspomnę o nich w punkcie źródła przychodów. W całości, ugryzę jednak temat jak zarabiać na blogu od trochę innej, bardziej kompleksowej strony.

Jak więc sprawić, by Twój blog stał się Twoim biznesem?

Moim zdaniem, na początek trzeba ogarnąć przynajmniej 5 podstawowych rzeczy:

 • nastawienie
 • tok myślenia
 • wizję
 • źródła przychodów
 • plan stabilizacji

Omówmy je po kolei:

Nastawienie

Trzeba zdać sobie sprawę, że między blogerem, a na przykład takim początkującym startupowcem jest tylko subtelna różnica. Moim zdaniem na korzyść blogera. Z całym szacunkiem dla tej drugiej grupy :)

Oboje tworzą przedsięwzięcie obecne w sieci, które przeważnie ma odniesienie do ich pasji i które ma duże (!!) szanse na niepowodzenie.

Różni ich z jednej strony podejście do pieniędzy (w uproszczeniu: startupowiec tworzy produkt by na nim zarobić, a bloger bloguje dla własnej satysfakcji), z drugiej zapotrzebowanie ze strony rynku (startupy często realizują projekty nikomu nie potrzebne i nieprzemyślane, a blogerzy, nawet Ci najmniejsi, jakąś tam publiczność zawsze znajdują, czyli chętni na poświęcenie im uwagi są!).

I tu wyłania się różnica o której wspomniałam, dająca blogerowi przewagę w zarabianiu na blogu, którą musi tylko odpowiednio wykorzystać.

Startupy upadają, bo mają produkty, na które nie ma klientów. Blogerzy mają za to czytelników, którzy łatwo mogą stać się klientami, nie oferują im jednak żadnych produktów, ani nie próbują nawet zarobić z ich pomocą pieniędzy.

Cóż więc należy zrobić by zarobić na blogu? Po pierwsze zostawić biednego startupowca w spokoju – niech sobie dłubie appki. Za to blogerowi trzeba doradzić, by zaczął służyć czytelnikom.

Jeśli ktoś Cię czyta, zapewne potrzebuje Twojej rady lub pomocy, ufa Ci, ma z Tobą więź. Wykorzystaj to, złóż mu ofertę jakiej szuka!

Tok myślenia

Jeśli uważasz, że złożenie oferty (czyli otwarte powiedzenie „chcę zarobić na blogu”) spowoduje niechęć czytelników czy spadek liczby odwiedzin to nie masz racji. Jeśli układasz w głowie czarne scenariusze, w których Twoi czytelnicy odsuwają się od Ciebie, gdy Ty przychodzisz z rozwiązaniem ich problemów, natychmiast przestań!

Przeczytaj proszę jeszcze raz poprzednie zdanie. Ono zupełnie nie ma sensu!

Żeby jednak tak było, musisz zastosować kluczowy składnik – tu się powtórzę: dać rozwiązanie problemu, zaspokoić potrzebę.

Jakieś przykłady? Proszę bardzo, oto co może zrobić bloger, by pomóc czytelnikowi i jednocześnie zarobić na blogu:

 • przygotowywać poradniki zakupowe w formie postów
 • organizować spotkania tematyczne „na żywo”
 • publikować recenzje
 • przygotowywać szkolenia i kursy on-line
 • pisać książki i eBooki
 • organizować ćwiczenia i warsztaty (zarówno online jak i offline)
 • tworzyć płatne strony z treściami premium i ograniczonym dostępem tzw. membership sites
 • i wieeeele innych.

Wiem, że zmiana toku myślenia nie jest łatwa – ja też tam byłam! Ale warto jej dokonać. Daje spokój i duże możliwości komercyjnego rozwoju.

Wizja

Co z tego, że wiesz jak zarabiać na blogu skoro to nie zabawa na miesiąc albo dwa? Musisz pamiętać o dwóch rzeczach! Po pierwsze, żeby zobaczyć wyniki potrzebujesz kilku miesięcy pracy. Po drugie jednorazowy sukces zwykle jest na tyle mobilizujący, że raczej na jednej komercyjnej akcji nie poprzestaniesz.

Ważne jest więc mieć wizję dokąd się zmierza, co chce się osiągnąć i jak Twój blogowy biznes ma wyglądać w przyszłości.

Wizja to coś więcej niż cel. To całościowy obraz przyszłej rzeczywistości, widziany z dystansu, który pozwoli Ci być elastycznym na drodze do dobrze ustalonego celu.

Oczywiście cele i wizja muszą być spójne, natomiast cel to tylko krok na drodze do realizacji wizji.

W zależności od tego jaką masz wizję swojego miejsca w sieci, różne sposoby zarabiania na blogu będą miały zastosowanie.

Przykładowo, jeśli dążysz do przekształcenia bloga w portal, tworzenie szkoleń dla czytelników raczej Ci w tym nie pomoże. Natomiast rozgryzienie na czym polega marketing afiliacyjny czy reklama natywna i jak z nich wycisnąć najwięcej, już tak!

Kasia (6)

Źródła przychodów

… czyli jak zarabiać na blogu, ale tak KONKRETNIE! To właściwie temat tak głęboki, że nadaje się na osobny post (który na pewno powstanie!).

W skrócie można wyróżnić 3 podstawowe źródła przychodów z bloga:

 • z reklam (np. AdSense i inne reklamy banerowe, posty sponsorowane, product placement)
 • z linków afiliacyjnych (np. Zanox, Tradedoubler, Ceneo i masa innych im podobnych!)
 • z własnych produktów (tutaj jest cała masa przykładów: szkolenia, t-shirty, książki, kubki – na co tylko znajdziesz klientów wśród czytelników)

I uwaga! Podkreślam, że lista ta nie jest zamknięta! Jedyne co Cię w zarabianiu na blogu ogranicza to Twoja biznesowa wyobraźnia.

Fajnie jest wiedzieć jak zarabiają inni blogerzy, ale jeszcze fajniej otworzyć się na pomysły! Warto rozmawiać z czytelnikami o tym czego potrzebują, podpatrywać jak działa duży biznes i portale, czytać zagraniczne blogi i tak dalej.

Plan stabilizacji

Co warto podkreślić, rzadko zarobki z bloga są stałe. Mogą się takimi wydawać (np. przychody z AdSense), ale zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie i jednak zaplanować przyszłość.

Zarabianie na blogu jest naprawdę fajne, bo wiele da się zmierzyć narzędziami analitycznymi (np. Google Analytics) i na tej podstawie przewidzieć przyszłość. Nie można jednak wpaść w jej pułapkę – drobna zmiana algorytmu Google (jeśli dbasz o SEO i polegasz na ruchu z wyszukiwarki) czy blokada konta AdSense to rzeczy, które na które nie masz wpływu, a mogą położyć Twoje plany związanie z biznesem w sieci.

Dlatego dobrze jest postawić na kilka różnych sposobów zarabiania na blogu i wciąż eksplorować nowe! A nuż trafisz na kurę znosząca złote jaja :)


I na koniec, nie zrozum mnie źle. Nie mówię, że jeśli nie próbujesz zarabiać na blogu to jesteś frajer :) Bo rodzajów blogów jest mnóstwo i nie do każdego komercjalizacja będzie pasowała. Nie każdy chce zmieniać swój blog i tak dalej. Wszystko rozumiem i wspieram Cię w Twojej decyzji, jaka by nie była.

Tym postem chcę po prostu pokazać, że masz taką możliwość. Jest to dobra okazja w zasięgu ręki. I czy ją wykorzystasz czy nie, to tylko Twoja sprawa. Niemniej jednak, jeśli interesujesz się przedsiębiorczością i marzy Ci się bycie własnym szefem, to warto chociaż się koło niej zakręcić ;)

Przy okazji, ciekawa jestem jakie jest Wasze zdanie odnośnie komercjalizacji bloga. Jeśli macie doświadczenie, to jakie sposoby na zarabianie na blogu są według Was najbardziej skuteczne? A może dopiero planujecie rozwinąć biznes w oparciu o blog? Dajcie mi wtedy znać jakie sposoby chcecie wykorzystać!

Autorem zdjęć z posta jest Natalia.