Kiedy zakładałam pierwszy blog nie wiedziałam nawet co słowo „hosting” oznacza. Pisałam wtedy na niezbyt profesjonalnym Bloggerze, miałam nieatrakcyjny szablon i jedyną wartością bloga, była jego treść.

Kiedy zdecydowałam się zmienić system o jaki oparta jest moja strona na WordPressa (i przy okazji uczynić bloga bardziej profesjonalnym), stanęłam przed wyborem dostawcy usługi hostingowej. Moja reakcja wyglądała mniej więcej tak: „Ho… co?”

Gdyby nie to, że miałam odrobinę szczęścia, to mogłabym przez moją niewiedzę źle skończyć… Na szczęście trafiłam na Zenbox, o którym opowiem Wam dziś więcej!


Tak jak nie zbudujesz domu bez młotka albo łopaty, tak żaden biznes nie powstanie (i potem nie zadziała) bez odpowiednich narzędzi. To jednocześnie dobra i zła wiadomość! Dobra, bo odpowiednie narzędzia mogą przyspieszyć Twój rozwój, oszczędzić Ci sporo czasu, niektóre mogą nawet zastąpić pracowników. A zła? Otóż wybór jest ogromny, ceny niemałe, a droga do znalezienia „tego odpowiedniego narzędzia” kręta. Wiem, bo po niej błądziłam.

Ten post powstał, by ułatwić Ci poruszanie się po rynku narzędzi biznesowych. Zobacz co pomaga mi w codziennej pracy, dlaczego wybrałam to a nie inne narzędzie, czasem powiem Ci nawet czym możesz je zastąpić.


Dzisiejszy post inicjuje serię wpisów o narzędziach, których używam w codziennej pracy. Mam nadzieję, że moje opinie i wskazówki, pozwolą Ci mądrzej pracować i trafniej inwestować w rozwój Twojego biznesu!

Jeśli chcesz zadać pytanie o narzędzie, którego używam lub polecam, użyj tego formularza: zadaj pytanie Odpowiem na nie w formie posta na blogu.


Mój hosting

zenbox-logo

Czym jest hosting? Hosting jest dla biznesu obecnego online tym, czym dla klasycznego biznesu jest sklep albo magazyn.

Pisałam o tym już tutaj, ale na wszelki wypadek powtórzę:

Słowo hosting (rzeczownik) pochodzi od angielskiego „to host”, czyli być gospodarzem. W internetowym świecie oznacza usługę, którą świadczy firma hostingowa (jaka niespodzianka :)) polegającą na udostępnieniu Ci miejsca na swoim serwerze.

Żeby móc korzystać z dobrodziejstw jakie daje WordPress potrzebujesz hostingu. To na nim zainstalujesz silnik WordPress.org, to tam będziesz wgrywał zdjęcia, przechowywał zawartość swojej strony www i to tam będzie znajdywać się Twoja firmowa poczta (chociaż to akurat nie jest konieczne).

Z usług Zenbox korzystam od ponad 2 lat i bardzo je sobie chwalę. Za co najbardziej?

Moja ulubiona funkcja

Obsługa klienta czynna 24/7. Czasem zbiera mi się na techniczne prace przy blogu w piątek o 23 i nawet jeśli potrzebuję pomocy kogoś z Zenbox, to nie ma problemu. Zwracałam się do nich o pomoc o różnych porach dnia i zawsze tę pomoc otrzymywałam.

Plusy:

Niezawodność – strona wyświetla się niezależnie od tego ile osób jest na niej na raz i ile danych przez to „zje”. Wiecie, że niektórzy inni dostawcy potrafią odciąć dostęp do strony po przekroczeniu limitu danych albo ich serwery nie wytrzymują nagłego napływu czytelników np. w wyniku występu autora strony w TV? A przecież to właśnie wtedy strona jest Wam najbardziej potrzebna!!!

Łatwość obsługi – bardzo duża! Nawet najbardziej „zielony” sobie poradzi, tylko jak się czegoś nie wie to trzeba się pytać osób z Biura Obsługi Klienta, są bardzo pomocni!

Doskonała obsługa klienta – no właśnie – największy plus Zenbox. Często odpisują na maile nawet w ciągu 10 minut! Ponadto pomagają tam gdzie mogą – to oni włączyli mi WordPressa, podpięli, a później gdy trzeba było przenieśli domenę, zainstalowali forum i wiele innych prostych rzeczy nad którymi musiałabym sama siedzieć tydzień. Gdzieś indziej musiałbym za tę usługę dopłacić albo po prostu znaleźć inną osobę która się tym zajmie!

Dobra cena i zrozumiały system rozliczeń – na początek spokojnie wystarcza pakiet, czyli 5000 Unikalnych Użytkowników (UU) w cenie 15 złotych miesięcznie. Oznacza to, że jeśli Twoją stronę odwiedza do 5 tysięcy osób miesięcznie (nie szkodzi, że niektóre osoby wchodzą po 20 razy, inna raz, jedne ściągają ze strony zdjęcia czy pliki, a inne nie – liczy się UU), za jej utrzymanie na hostingu w Zenbox zapłacisz tylko 15 złotych. Prawda, że przyjemna cenka?

Minusy:

Podobno nie jest to najtańsza oferta na rynku. Nie sądzę jednak, by inne szły w pakiecie z takim spokojem i taką rozbudowaną obsługą klienta. W Zenbox pracują ludzie, którzy spodziewają się, że nie wiesz co to MySQL, FTP czy przekierowanie 301 i pewne rzeczy załatwiają po cichu za Ciebie.

Szczerze mówiąc, więcej minusów nie stwierdziłam. Pewnie jeszcze jakieś są, ale w porównaniu z zaletami tej usługi hostingowej, nie mają one dla mnie znaczenia i ich nie zauważam. Myślę, że to świetny hosting dla początkujących (dla bardziej zaawansowanych również) – daje spokój tworzenia i pozwala ograniczyć zamartwianie się sprawami technicznymi związanymi z prowadzeniem strony www czy bloga. Mogę Wam go zarekomendować bez wahania!

Podsumowując

Kiedy decydujesz się na stworzenie strony internetowej, musisz mieć na uwadze, że jej treść ma dużą wartość. Do tego dochodzą inne dane, których nie chcesz utracić: dane klientów, zdjęcia, teksty, ustawienia. Większość z nich (podstawowo przynajmniej strona www) „mieszkają” gdzieś na serwerze i to właśnie za ich utrzymanie i pilnowanie płacisz, gdy kupujesz usługę hostingową. Pamiętaj więc, by powierzać swoją stronę www (szczególnie jeśli prowadzisz biznes online) profesjonalistom!

Korzystanie z przypadkowego hostingu (bo sąsiad Ci tanio zaoferował, była promocja w firmie Krzak itp.) są jak strzał w stopę. Nie chcesz chyba, by któregoś dnia Twoja strona i inne dane zniknęły bezpowrotnie?

Korzystacie z Zenbox? Jest dość popularny wśród blogerów, ale wśród właścicieli biznesów online jeszcze nie tak bardzo… Ciekawa jestem Waszych opinii! Wiecie o jego innych plusach lub minusach? Dajcie znać!