My – ludzie przedsiębiorczy – nie mamy zwykle najmniejszego problemu z wymyślaniem genialnych pomysłów na biznes. Ba! Kilka w tygodniu to dla zrelaksowanego mózgu osoby przedsiębiorczej, dolna granica normy. Wszystko fajnie, jednak na pewnym etapie, staje się to bardzo irytujące. Tyle pomysłów, ale za który się zabrać? W końcu doba nie jest z gumy… Który z nich ma szanse na sukces? Którego nie porzucę po tygodniu? Nad którym będzie mi się w ogóle chciało pracować? Odpowiedź na te pytania jest na początku kluczowa!

Dziesiątki, jak nie setki, razy szukałam sposobu, jak ocenić czy dany pomysł jest wart realizacji. I niestety sama go nie znalazłam. Z pomocą przyszła mi jednak książkaNiskobudżetowy Startup” i opisana przez jej autora, Chrisa Guillebeau, metoda. Genialna w swojej prostocie i przede wszystkim, jak już sprawdziłam na sobie, bardzo skuteczna!

Jak zdecydować, który z twoich 100 pomysłów jest wart realizacji?

Bardzo prosto, przy pomocy nieskomplikowanej tabelki!

Trik polega na przypisaniu pomysłowi punktów, w przynajmniej 4 podstawowych kategoriach:

Wpływ – Jak pomysł wpłynie na Twoją grupę docelową, na Twoich klientów?

Wysiłek – Jak dużo pracy wymaga realizacja projektu?

Rentowność – Ile dochodu przyniesie Ci dany projekt?

Wizja – W jakim stopniu pomysł wpisuje się w Twoją działalność, w Twoją wizję przyszłości?

czy pomysł na biznes jest dobry

Oceny są w skali od 1 do 5, gdzie 1 to najmniejszy wpływ, największy wysiłek, niska rentowność i niezgodność z wizją, a 5 to duży wpływ, niewielki wysiłek, wysoka rentowność i całkowita zgodność z wizją.

Na koniec sumuje się oceny (albo arkusz kalkulacyjny robi to za nas) i jak na dłoni widać, który z pomysłów ma największy sens. Jest to oczywiście ten, który zebrał najwięcej punktów :)

Gotowy arkusz z tabelką ściągniesz z bazy narzędzi.

Przykład: Przeanalizujmy blogowy jednostronicowy biznesplan. On też kiedyś był pomysłem!

W kategoriach wpływ i wizja przyznałam mu po 5 punktów. Ma on duży wpływ na Was, może Wam się bardzo przydać i jednocześnie jest w 100% zgodny z moją wizją bloga. W kategorii wysiłek, jednostronicowy biznesplan dostał 4 – nie musiałam się nad nim zbyt wiele wysilać, bo sama korzystałam z niego już wiele razy, tylko nie w tej formie. Wizualne przygotowanie go zajęło mi chwilę, także stąd brak maksymalnej oceny. Co do rentowności – nie jest tak, że jest zupełnie niedochodowy. Mimo, że udostępniam go za darmo, mam z niego wymierny zysk tzn. Wasz zapis na mój newsletter. A stąd już prosta droga do zysków finansowych (zwiększony ruch na blogu, oferowanie Wam moich produktów, linki afiliacyjne itp.). Można więc powiedzieć, że pośrednio przynosi zyski, dlatego dałam mu ocenę 3. W sumie jednostronicowy biznesplan dostał 17 punktów na 20 możliwych. Moim zdaniem? Całkiem niezły wynik. Dlatego z przyjemnością ten pomysł zrealizowałam!

Najbardziej istotne w tej tabelce jest jednak nie to, ile punktów ma pojedynczy projekt, a przeanalizowanie nią kilku czy kilkunastu pomysłów i porównanie, który wypada najlepiej!

Ogromną zaletą tej metody jest jej elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jeśli przy decyzji o realizacji projektu, chcesz wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik – dajmy na to, możliwość pogodzenia zadań z opieką nad dzieckiem – wystarczy dodać kolumnę z takim kryterium i gotowe!


Oczywiście ocena czy dany pomysł warto zrealizować tzn. czy się opłaca, czy ma szanse powodzenia i tak dalej, to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Nie ma jednak problemów nie do ogarnięcia, tylko ważne jest by działać w sposób metodyczny i uporządkowany, niczym detektyw Poirot (bohater książek Agaty Christie jakby ktoś nie wiedział :)).

Dlatego startujemy od wybrania jednego pomysłu ze stu. Oceną czy ten pomysł to właśnie TEN najlepszy, który warto realizować, zajmiemy się w jednym z kolejnych postów!

Jeśli masz jeszcze jakieś problemy z pomysłami, daj znać w komentarzach – wezmę je pod uwagę przy opracowaniu kolejnych materiałów! Przy okazji, zdradź mi, jak do tej pory decydowałeś czy decydowałaś, który pomysł na biznes podjąć? Co Cię skłoniło do działania nad tym nad czym działasz? Podziel się z nami doświadczeniem!

Masz już swój biznesplan?

Już ponad 5 000 osób zapisało się na newsletter i korzysta z bonusowych materiałów!

Dołącz do nich i ściągnij darmowy jednostronicowy biznesplan. Zacznij realizować swój pomysł od zaraz :)

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z blogiem kasiapszonicka.pl.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.