Marzy Ci się bycie własnym szefem. Wiesz, że chcesz działać. Masz siebie za osobę przedsiębiorczą. Planujesz, realizujesz, podnosisz poprzeczkę. Ale czy na pewno wiesz dokąd zmierzasz? Czy Twój cel jest dobrze określony?


Dzisiejszy post jest fragmentem mojego najnowszego eBooka i jednocześnie niedostępnego w tej chwili kursu „Jak zacząć projekt biznesowy?”.

Cały post, wraz z ćwiczeniem, możesz pobrać w formie pdfa klikając tutaj. (Żadna rejestracja nie jest wymagana. Klikasz i pobierasz.)


Czy wiesz dokąd zmierzasz? Określ swój cel!

Dobrze zdefiniowany cel to ćwierć sukcesu. Wiem, bo niestety sama kiedyś trochę niedomagałam w tej dziedzinie. Chciałam działać, miałam pomysły na biznes, ale jedyny cel jaki potrafiłam sobie postawić to „mieć własną firmę”, „zarobić pieniądze”. No nie, to tak nie działa…

Dziś funkcjonuję zupełnie inaczej. W ostatnich latach, coraz dokładniej definiowałam cele i ku mojemu (kompletnie nieuzasadnionemu) zaskoczeniu okazało się, że to działa cuda! Dobry cel (przez dobry rozumiem właśnie dobrze zdefiniowany) nie tylko wskazuje kierunek, ale i pokazuje jak do niego dojść, motywuje, ułatwia pracowanie z mniejszymi celami.

To, że cel ma być SMART przekazano na jakimś etapie edukacji, chyba każdemu z nas i dla nikogo nie jest to niespodzianką. Zgodnie z tym akronimem (od razu tłumacząc na polski) cel powinien być:

  • Konkretny (ang. specific)
  • Mierzalny (measurable)
  • Osiągalny (achievable)
  • Realny (realistic, czasem rozwijany jako relevant – stosowny)
  • Określony w czasie (time-bound)

Niby wszystko wiadomo, ale jak konkretnie przyłożyć to do pomysłu na biznes? Właśnie na tym będzie polegało dzisiejsze ćwiczenie!

Potrzebne narzędzia

Idealnie: drukarka, coś do pisania, ładna trwała teczka.

Wystarczająco: czysta kartka papieru i coś do pisania.

Zdefiniuj swój cel

Żeby porządnie i raz na zawsze (a przynajmniej na długo) rozprawić się z tym zadaniem:

1. Ściągnij arkusz z ćwiczeniem

Pobierz arkusz (bez rejestracji!)

 

2. Wydrukuj arkusz z ćwiczeniem – w dwóch egzemplarzach

Jeśli nie masz akurat pod ręką drukarki masz 3 możliwości:

  • możesz poczekać na drukarkę (nie polecam)
  • możesz arkusz obejrzeć i odpowiedzieć na zawarte w nim pytania na czystej kartce papieru (niezłe rozwiązanie zastępcze)
  • zrobić to co powyżej, a potem znaleźć drukarkę i przepisać „na czysto” odpowiedzi do arkusza (rekomenduję całym sercem!)

3. Wypełnij go sumiennie.

Jeśli musisz poświęcić na to dłużej niż 1 dzień, zastanowić się, pokreślić, przemyśleć to ok. Ale trzymaj go gdzieś w widocznym miejscu – może w kuchni na lodówce albo w salonie na stoliku kawowym albo na szafce nocnej. Tak, by o nim nie zapomnieć!

To naprawdę ważny krok w kierunku realizacji pomysłu! Pierwszy arkusz wypełnij „na brudno”. Zapisz w nim wszystko co przyjdzie Ci do głowy, nie cenzuruj się.

Gdy już kreatywnie zapiszesz pierwszy arkusz, weź drugi i przepisz na czysto uwzględniając Twoim zdaniem najważniejsze wnioski. Nie powiem Ci które to będą TE najważniejsze, ale jestem pewna – poznasz je!


Jak zacząć projekt biznesowy? Podręcznik 1Jak wcześniej wspomniałam, ćwiczenie to jest jednocześnie fragmentem podręcznika, który opublikowałam kilka dni temu w Strefie Wiedzy.

To jest właśnie mój największy sukces – nie tylko ostatniego tygodnia, ale i całych wakacji. Stworzyłam aż dwa miejsca, w których będę mogła dzielić się z Tobą wartościowymi treściami i narzędziami. Takimi, które umieszczone jako blogowy post, szybko zginęłyby gdzieś w czeluściach tej strony!

Strefa Wiedzy jest pierwszym z nich, przeznaczonym na produkty, których przygotowanie jest bardziej czasochłonne, zawierające wiedzę wykraczającą ponad „normalne” posty.

Premiera kolejnych materiałów jeszcze na jesieni!


 

strefa wiedzy git

To był mój cel na lato – przekształcić blog w biznes niezależny od sponsorów. I pierwszy (najtrudniejszy!) etap już za mną :)

Drugie miejsce, o którym wcześniej wspomniałam udostępnię Ci na początku października. Będzie to zbiór drobnych bezpłatnych narzędzi (podobnych do tego), które pomogą Ci w codziennej pracy nad biznesem!

Jeśli chcesz dostać informację, gdy tylko udostępnię ten zbiór, zapisz się na newsletter :) Możesz zrobić to w oknie poniżej!

I jak? Co myślisz o tych projektach i kierunku w jaki idzie blog? Muszę Ci przyznać, że tworzenie przydatnych i praktycznych materiałów to naprawdę TO w czym czuję się świetnie! Jeśli masz pomysły co jeszcze mogłabym dla Ciebie przygotować, daj znać w komentarzach!

Masz już swój biznesplan?

Już ponad 5 000 osób zapisało się na newsletter i korzysta z bonusowych materiałów!

Dołącz do nich i ściągnij darmowy jednostronicowy biznesplan. Zacznij realizować swój pomysł od zaraz :)

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z blogiem kasiapszonicka.pl.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.