Nawet nie wiecie jak jestem zadowolona mogąc Wam wreszcie napisać ten post! Nowe przepisy prawo przedsiębiorców weszły już w życie! Działalność bez rejestracji jest wreszcie możliwa. Możesz działać na małą skalę bez rejestrowania firmy w CEIDG i opłacania składek ZUS!

Przy okazji, wiem, że trochę zaniedbałam dział prawny bloga i mimo, że jestem prawnikiem nie pisałam o tych kwestiach dużo. Dlatego dzisiejszy post jest też dla mnie okazją by to zmienić :)

Nie jest sekretem, że większość z mojej publiczności to osoby na początku swojej biznesowej drogi, dopiero testujące pomysł, szukające odpowiednich rozwiązań dla swojej branży.

Do tej pory ich los wyglądał tak jak opisałam w ostatnich akapitach tego posta – trzeba było kombinować, by zrobić jak najwięcej przed rejestracją działalności i wystartować mając już skompletowaną bazę potencjalnych klientów gotowych by otworzyć portfele.

Nie było mowy o powolnym testowaniu i ulepszaniu produktu o minimalnych właściwościach (MVP), bo od razu trzeba było sprzedać tyle by zarobić na niemały ZUS. I niestety żaden prawnik, w tym ja, nie mógł na to nic pomóc.

Niby nie było dramatu i można było sobie z tym dać radę, o czym pisałam zarówno w poście o startowaniu z biznesem jak i w tym w którym pokazuję Ci co można poradzić na ZUS (swoją drogą bardzo polecam te posty i podejścia w nich zawarte, bo są dalej aktualne!). Brakowało jednak rozwiązania takiego jak działalność bez rejestracji – dla osób, które po prostu potrzebują przetestować biznes, nawet na małą skalę i nie pasuje im od razu ponosić wysokich kosztów ZUS z tego tytułu.

Dlatego, tak jak napisałam na początku, ogromnie cieszę się, że nowe przepisy prawo dla przedsiębiorców weszły już w życie i mogę zaprezentować Wam więcej informacji o prowadzeniu działalności bez rejestracji!


Oczywiście przepisy zawierają również inne uregulowania, ale jako że priorytetem tego bloga zawsze było tłumaczenie rzeczy trudnych w prosty sposób, dziś skupimy się tylko na jednym temacie jak – działalność bez rejestracji – a do pozostałych wrócimy później.


firma bez rejestracji

 

Pierwsza rzecz jaką chcę Ci powiedzieć przechodząc do tematu to to, że myśląc o działalności biznesowej, niezależnie w jakim charakterze, musisz wyrobić sobie nawyk zaznajamiania się z przepisami. Jako prawnik powiem Ci z doświadczenia, że wcale nie są one takie straszne. Szczerze mówiąc ich opracowania na różnych portalach są dużo bardziej przerażające i niezrozumiałe! Dlatego, jeśli pytasz mnie jak masz te przepisy poznać, to ja Ci mówię – że źródła! Z ustawy!

Prawo przedsiębiorców (dalej będę o niej czasem pisać PP) to jedna z wielu ustaw jakie Cię pewnie będą obowiązywać jeśli zdecydujesz się prowadzić biznes, ale na początek jest ona najważniejsza i totalnie podstawowa.

Jej wiarygodną treść zawsze szybko odnajdziesz na rządowej stronie ISAP, czyli w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Link bezpośredni do prawa dla przedsiębiorców znajdziesz tutaj.

Dopiero jeśli nie rozumiesz czegoś co napisane jest w ustawie, szukaj w sieci rozszerzenia wiedzy i odpowiedzi na Twoje konkretne pytania.

Działalność bez rejestracji – jak prowadzić?

O tym, że możesz prowadzić działalność bez konieczności rejestracji i warunki jakie musisz spełnić by to było legalne reguluje artykuł 5 ustawy prawo dla przedsiębiorców. Jego ustęp 1 brzmi następująco.

„Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”

Jeśli spełnisz warunki opisane powyżej Twoja działalności nie będzie uważana za działalność gospodarczą wobec czego nie będzie podlegała konieczności rejestracji.

Czyli! Możesz prowadzić działalność bez rejestracji jeśli:

Jesteś osobą fizyczną.

Na 99,99% jesteś 🙂 Chyba, że jesteś botem albo spółką albo fundacją albo jeszcze kilkoma innymi, ale jeśli rejestracja działalności to dla Ciebie synonim rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej no to najpewniej jesteś osobą fizyczną.

Przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Tutaj jest kilka wątków, które warto w poruszyć.

Po pierwsze, mowa o przychodzie. Przychód to nie to samo co dochód. Przychód, czyli pieniądze, które wpłynęły od klienta, które są zwykle ceną Twojego produktu. Dochód to to co zostaje Ci w kieszeni po odliczeniu kosztów – czysty zysk :)

Nie ocenia się kondycji firmy po przychodzie, bo można mieć koszty wyższe od niego i wtedy co z tego, że klient zapłacił za Twój produkt 100 złotych, skoro koszty poniesione przez Ciebie by go sprzedać wynoszą 150 złotych. Jesteś 50 złotych w plecy, mimo pięknego stuzłotowego przychodu.

Problem w tym punkcie pojawia się dla osób, które chcą prowadzić np. sklep. W takiej branży łatwo „wyczerpać” ten przychód, bo powiedzmy, że sprzedasz w miesiącu X przedmiotów za równowartość wspomnianej w przepisie kwoty. Niestety Twój dochód to pewnie raptem niewielki procent (10%? 20% w niektórych branżach nawet 5%) ceny. Przeciwnie sprawa ma się w biznesie usługowym, gdzie koszty potrafią stanowić dużo niższy ułamek przychodu.

Podsumowując, przepis ten daje zdecydowane „fory” niskokosztowym biznesom z dużą marżą.

Uwaga! Chodzi tutaj o przychód należny! Ustęp 6 artykułu 5 mówi, że:

„Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.”

Warto o tym pamiętać i też odpowiednio dostosować model biznesowy do tego przepisu.

Drugi wątek, wysokość przychodu jakiego nie można przekroczyć to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W momencie pisania tego posta (maj 2018) kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 2100 złotych. Aktualną kwotę znajdziesz tutaj.

50% tej kwoty to w tej chwili 1050 złotych.

Tyle przychodu może wygenerować Twój biznes bez konieczności rejestracji każdego miesiąca. Niewiele? Tak. Ale dla wielu osób na początek wystarczająco.

W trzecim wątku jest pewna pułapka. W żadnym miesiącu działalności nie możesz przekroczyć tego przychodu. A co jeśli w jednym z nich (wiele biznesów zalicza sezonowe skoki!) przekroczysz tę kwotę? Wtedy zgodnie z brzmieniem tego samego artykułu ustawy prawo dla przedsiębiorców (przypomnę, że mowa o artykule 5), zgodnie z jego ustępem 3:

„Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.”

Z jednej strony to super! Twój biznes się rozkręcił, zarabia tyle, że stać Cię na opłacenie składek ZUS i możesz działać dalej tylko w zarejestrowanej formie! Gorzej jeśli to był tylko chwilowy skok i wiesz, że w kolejnych miesiącach już nie będzie tak różowo. Jeśli przewidujesz taki scenariusz zadbaj o strategiczne podejście w modelu biznesowym. Może wprowadź ograniczenie w ilości sprzedawanych produktów/usług? Może odpowiednio ustaw ich premiery tak by rozłożyć przychody równomiernie i wiedzieć, że nie przekroczysz granicznej kwoty?

W okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałaś/eś działalności gospodarczej.

Jak wynika z tej części przepisu, ustawodawca przeznaczył opcję działalności bez rejestracji tylko dla osób, które startują z biznesem pierwszy raz bądź po dłuższej przerwie.

Spełniam warunki działalności bez rejestracji – i co dalej?

Możesz działać! Zastanów się jaki model biznesowy pozwoli Ci spełnić warunki działalności bez rejestracji a jednocześnie jak najlepiej przetestuje Twój pomysł na biznes i pozwoli Ci się rozkręcić.

Co jeśli przekroczę w danym miesiącu kwotę 1050 złotych przychodu?

Twoja działalność staje się działalnością gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty. (art. 5 ust. 3 PP). W ciągu 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie musisz złożyć wniosek o wpis do CEIDG. (art. 5 ust. 4 PP).

Co jeśli moja działalność generuje przychód niższy niż 1050 złotych, ale i tak chcę ją zarejestrować, płacić składki ZUS itp.?

Nie ma przeszkód. Możesz ją normalnie zarejestrować. Zgodnie z art. 5 ust. 2 PP

„Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.”

Czy są jeszcze jakieś ograniczenia dla takiej działalności?

Tak. Wynikają z art. 6 ustawy PP i dotyczą rolników, jeśli więc nim jesteś, zapoznaj się również z tym przepisem.

Podsumowując!

Gdzie trzeba się nagimnastykować by skorzystać z działalności bez rejestracji?

  • stworzyć taki model biznesowy, który ma jak najmniejsze koszty i jak największą marżę na produkcie.
  • odpowiednio rozegrać ilość klientów każdego miesiąca, by nie przekroczyć w żadnym z nich granicy 1050 złotych.
  • należy pamiętać, że mowa o przychodzie należnym! Tutaj też musisz dostosować model biznesowy tak by zmniejszyć ryzyko, że przekroczysz przychód należny, a nie będziesz mieć faktycznie pieniędzy na pokrycie nowych zobowiązań wynikających np. z zarejestrowania działalności.

I to właściwie tylko tyle!

Na koniec pozostaje tylko zapytać „jak taka działalność bez rejestracji będzie wyglądać w praktyce”? Jak do takiej działalności będą podchodzić urzędy, czy i jak będą ją sprawdzać?

Tego jeszcze nie wie nikt. Przepisy weszły w życie 30 kwietnia 2018 roku, czyli (w momencie publikacji tego wpisu) dopiero tydzień temu. Pozostanie nam trochę poczekać, aż ukształtuje się jakieś (oby!) spójne podejście urzędników do tej formy działania. Przepisy wydają się jednak jasne: spełniasz warunki = możesz prowadzić działalność bez rejestracji!

To jak? Planujesz przetestować swój pomysł na biznes w tej formie?

Udostępnij ten wpis jeśli był dla Ciebie przydatny! Z góry dzięki za pomoc w dotarciu z nim do jak największej grupy zainteresowanych osób :)

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania do tego tematu, pisz śmiało w komentarzu. Postaram się na ich podstawie później uzupełniać wpis!

Masz już swój biznesplan?

Już ponad 3 700 zapisało się na newsletter i zachwyciło biznesplanem!

Dołącz do nich i ściągnij darmowy jednostronicowy biznesplan. Zacznij realizować swój pomysł od zaraz :)

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.