Masz lub chcesz mieć działalność gospodarczą? Kalkulator z tego posta jest dla Ciebie! Bardzo mnie dziwi, że nie każdy kto startuje z realizacją pomysłu na biznes zadaje sobie tytułowe pytanie – czy biznes się opłaci? Ba! Wiele osób, które już prowadzą działalność gospodarczą nie zadaje sobie na bieżąco tego pytania i nie liczy!

Mam wielką nadzieję, że nie jesteś w tej grupie. Jeśli jednak jesteś (spoko, każdy kiedyś zaczynał :)) lub wciąż szukasz do tego narzędzia innego niż kartka i długopis, czytaj dalej – mam dla Ciebie coś super!

Twoja działalność gospodarcza Kalkulator

Przychody i koszty wreszcie w uporządkowane!

Jeżeli jest coś czym zajmuję się w codziennej działalności ZA DUŻO, to właśnie liczeniem. Nie żebym miała z tego jakąś wielką szkodę, wręcz przeciwnie! Tak jak pisałam w poście o moich finansach osobistych, daje mi to dużo dobrego :)

Podobnie jest w finansach firmowych! Żeby pokazać Ci, że to łatwe, przygotowałam do ściągnięcia prosty kalkulator kosztów działalności gospodarczej. Prosty, ale jednocześnie bardzo bogaty we wszystkie funkcje, których potrzebujesz by uporządkować swoje firmowe finanse!

Dzięki kalkulatorowi działalności gospodarczej:

 • uporządkujesz swoją działalność
 • prześledzisz przychody
 • odzyskasz panowanie nad wydatkami
 • zobaczysz, która część Twojej działalności opłaca Ci się najbardziej
  i przede wszystkim!
 • zobaczysz czy Twoja działalność przynosi zysk!

działalność gospodarcza kalkulator


Pobierz kalkulator działalności gospodarczej w Excelu

Już 2 701 osób zapisało się na newsletter!

Dołącz do nich i zyskaj dostęp do bazy narzędzi dla przedsiębiorczych m.in. kalkulatora kosztów działalności gospodarczej, jednostronicowego biznesplanu i innych!


Co musisz wziąć pod uwagę w kalkulacji, by dowiedzieć się czy biznes się opłaca?

Podatki, które Cię dotyczą

 • PIT na pewno, może również CIT, VAT lub inne,

Składki na ZUS

Inne koszty regularne i nieregularne np.:

 • kupienia lub wytworzenia produktów, które sprzedajesz
 • wynajem biura,
 • hosting,
 • rachunki za narzędzia (np. newsletter),
 • wydatki na promocję i marketing,
 • pozostałe zakupy np. sprzęty, szkolenia itp.
 • i inne typowe dla Twojej działalności.

Jak działa kalkulator?

Na dobry początek ściągnij plik Excela z blogowej Bazy Narzędzi. Jeśli jesteś subskrybentem newslettera, masz do niej dostęp – hasło do logowania przypomniałam Ci dziś mailem, także zajrzyj do swojej skrzynki!

Jeśli jeszcze nie masz hasła do Bazy, skorzystaj z powyższego formularza. Wyślę Ci je od ręki :)

Gdy już ściągniesz plik…

Krok 1
Ustaw daty
Wystarczy, że w komórce D2 każdego arkusza wpiszesz tę od której chcesz zacząć. Pozostałe odświeżą się automatycznie.

Krok 2
Wypisz źródła przychodów
Co do zasady, na 1 rodzaj przychodu przypada 1 wiersz w tabelce.
Jeśli jednak chcesz by w wierszu znajdowały się zsumowane przychody np. za „produkty z danej kategorii”, a nie za „produkt X”, „produkt Y”, „produkt Z” użyj karty Przychody 1 lub Przychody 2. Różnią się one sposobem wpisywania przychodu. Numer 1 będzie lepsza dla przychodów nieregularnych lub jednorazowych, karta 2 za to przyda się do przychodów, które są bardziej regularne np. wpadają co miesiąc.

Przykładowo, ja kategorii „Przychody 1” używam do zapisywania dochodów z okazjonalnych współprac, a w kategorii „Przykłady 2” dochody z afiliacji (te wpadają z jednego źródła co miesiąc w różnej wysokości).

Krok 3
Wypisz swoje wydatki
Kategoria „zakupy” jest domyślnie kategoria zbiorczą. Jest przeznaczona na okazjonalne wydatki, które nie powtarzają się co miesiąc jak np. kurs, komputer, biurko itp. Gdyby zapisywać je w osobnych linijkach głównej tabeli, stworzyłby się chaos. A tak mają one osobną kartę, z której zaciąga się do głównej tylko suma zakupów z danego miesiąca.

Osobną kartę przeznaczyłam na podatki. To określenie trochę nieprecyzyjne, bo jest w niej miejsce również na ZUS i inne ewentualne zobowiązania wobec Państwa, ale rozumiecie o co chodzi :) „Podatki” użyłam tu w potocznym znaczeniu.

Krok 4
Niepotrzebne linijki ukryj

Krok 5
Przyjrzyj się linijce 29 i… sprawdź czy Twój biznes się opłaca! :)

Obejrzyj film o tym jak działa kalkulator!


Pobierz kalkulator w Excelu

Już 2 701 osób zapisało się na newsletter!

Dołącz do nich i zyskaj dostęp do bazy narzędzi dla przedsiębiorczych m.in. kalkulatora kosztów działalności, jednostronicowego biznesplanu i innych!


Mając do dyspozycji taką tabelkę możesz śledzić sytuację finansową swojego przedsięwzięcia w perspektywie kwartalnej (moja ulubiona!), rocznej (ważna!) czy jakiejkolwiek innej.
Oczywiście możesz ją uzupełnić wstecz i sprawdzić jak poszedł Ci biznes np. w ubiegłym kwartale :)

Skąd wiesz, że biznes się opłaca? Kalkulator działalności gospodarczej dla Ciebie!
Podobał Ci się post? Daj mu 5 gwiazdek!